قبل از شروع تعیین موقعیت دقیق آنی

قبل از شروع تعیین موقعیت دقیق آنی

مقدمات شروع عملیات نقشه برداری با تجهیزات GNSS و آنچه که کاربر می بایست از پیش درباره تعیین موقعیت دقیق آنی بداند

آگاهی از شرایط محل کار (field) نقش موثری در بهبود روند کار با گیرنده های جی.پی.اس (GPS) ایستگاهی چند فرکانسه (Multi Frequency) یا گیرنده های جی.ان.اس.اس (GNSS) دارد. البته این مسئله قایل ذکر است که آگاهی از تمامی شرایط محل برداشت و تعیین موقعیت قبل از شروع تعیین موقعیت (Positioning) امکان پذیر نیست. شرایط چند مسیری (MultiPath) و موانع (Obstructions) در مسیر سیگنال ماهواره ها، هندسه، وضعیت آب و هوای فضای پیرامون و شرایط اتمسفری از جمله شرایط مذکور می باشند. از همین رو به جهت آگاه سازی کاربر، در ادامه اطلاعاتی بیان خواهد شد تا کاربر بتواند تعیین موقعیتی هر چه دقیق تر و با کیفیت تر را حاصل نماید.

گیرنده های جی.ان.اس.اس (GNSS) شرکت مکان پرداز رایمند با نام های iRoPro، iRoNet و  iRo-G3Bکه نقشه برداران گذشته و مهندسان تجربی از آن ها تحت عنوان جی.پی.اس (GPS) ایستگاهی نیز یاد می کنند، دارای ماژول ترسیم موقعیت ماهواره ها نسبت به کاربر (Sky Plot) هستند. این راهنمای ترسیمی، وضعیت ماهواره های موجود در فضای دید کاربر بر اساس زاویه برش دید (Cut of Angle)، تعداد ماهواره ها بر اساس شماره گذاری آن ها (PRN)، تقسیم بندی منظوه های مختلف (Constellations) به ترتیب جی.پی.اس (GPS)، گلوناس (Glonass)، بیدو (BeiDou) و گالیله (Galileo)، میزان سیگنال به نویز (SNR) هر ماهواره در باند های فرکانسی مختلف (L1, L2, …) را نشان می دهد. آموزش دسترسی و کاربرد این بخش در آموزش آنلاین نرم افزار RaySurvey قسمت پشتیبانی وب سایت رایمند قرار داده شده است. این راهنما اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار کاربر می گذارد، چرا که کاربر پیش از  شروع عملیات نقشه برداری (Surveying) به روش تعیین موقعیت آنی (RTK Positioning) اطلاعات نسبتا کاملی از پوشش ماهواره های منطقه کاری بدست آورده و از این رو پیش بینی مناسبی نسبت به وضعیت برداشت کسب خواهد کرد.

بدیهی است گیرنده های جی پی اس (GPS) و جی ان اس اس (GNSS) نقشه برداری، برای اندازه گیری دقیق و تعیین موقعیت آنی (RTK Positioning) نیاز به رویت مستقیم ماهواره ها و دریافت تصحیحات از طریق اینترنت ( سامانه های شمیم، سمت، هدی و …) و یا رادیو (ارسال از جانب Base) دارند. حذف هر کدام از شرایط لازم صرف نظر از هزینه و قیمت تجهیزات نقشه برداری از جمله جی پی اس های ایستگاهی ارزان یا گران موجب اختلال در روند برداشت شده و در نهایت کیفیت و خروجی مطلوب را میسر نمی گرداند. درنتیجه قیمت تجهیزات در صورت حذف شرایط لازم برداشت شاخصه ای بی اثر خواهد شد.

نحوه عملکرد و تصمیم گیری بر اساس ترسیمات موقعیت ماهواره ها نسبت به کاربر (Sky Plot) در بخش چگونگی کار با ترسیمات موقعیت ماهواره ها نسبت به کاربر (Sky Plot) به صورت کامل توضیح داده شده است. همچنین در بخش های جداگانه پیرامون شرایط چند مسیری (MultiPath) و موانع (Obstructions) در مسیر سیگنال ماهواره ها، هندسه، وضعیت آب و هوای فضای پیرامون و شرایط اتمسفری به صورت مفصل بحث خواهد شد. خلاصه عوامل ایجاد کننده خطا در بخش همایش ها و سمینارها  قابل مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *