آرایش هندسی ماهواره ها در GNSSPLANNIG

آرایش هندسی ماهواره ها در GNSSPLANNIG
آرایش هندسی ماهواره ها در GNSSPLANNIG

آرایش هندسی ماهواره ها در GNSSPLANNIG

تکنولوژی تریمبل (Trimble) در نمایش آرایش هندسی ماهواره ها (Sky Plot)

آنچه که یک کاربر گیرنده های یک فرکانسه، دو فرکانسه وحتی چند فرکانسه جی ان اس اس (GNSS) می بایست در ارتباط با آرایش هندسی ماهواره بداند در صفحه “ترسیمات موقعیت ماهواره ها نسبت به کاربر (Sky Plot)” و صفحه “قبل از شروع تعیین موقعیت دقیق آنی” بیان شده است. در این بخش به معرفی یکی از وب سایت های شرکت تریمبل (Trimble) با نام gnssplanning.com پرداخته خواهد شد.

 

وب سایت gnssplanning.com این امکان را به کاربران می دهد تا بدون حضور فیزیکی در محل به صورت مجازی در موقعیت، زمان و تاریخ مشخص نماید. طراحی این وب سایت مانند نرم افزار RaySurvey گیرنده های iRoPro، iRoNet و  iRo-G3Bشرکت مکان پرداز رایمند بسیار کاربر پسند بوده و روند کار بسیار مشخص است. کاربر با ورود به وب سایت در ابتدای امر موقعیت مکانی منطقه مورد نظر را با ورود مختصات دقیق و یا به صورت تقریبی از روی نقشه مشخص می نماید.

 

سپس ارتفاع منطقه کاری خود را با زاویه برش دید (Cut of Angle) مشخص کرده و در ادامه تاریخ و زمان مورد بررسی خود را انتخاب می نماید. این امکان وجود دارد تا کابر مسیر حرکت ماهواره ها را نسبت به افق دید گیرنده فرضی را در قسمت بازه زمانی مشاهداتی (Period) بر اساس ساعت مشخص نماید. در سمت چپ تصویر نیز این امکان برای کاربر در نظر گرفته شده تا منظوه های مختلف (Constellations) از جمله جی.پی.اس (GPS)، گلوناس (Glonass)، بیدو (BeiDou)، گالیله (Galileo) و … را جهت نمایش آرایش هندسی ماهواره ها (Sky Plot) مشخص نماید.

در ادامه با کلیک روی دکمه Apply، پردازش اعمال شده و از منوی افقی بالای صفحه در نوار آبی رنگ با کلیک روی گزینه Sky Plot کاربر می تواند آرایش هندسی ماهواره های منطقه انتخابی در زمان انتخابی را مشاهده نماید.

 

آرایش هندسی ماهواره ها در GNSSPLANNIG

نکته بسیار جالب و قابل توجه این وب سایت این است که کاربر امکان نمایش آرایش هندسی ماهواره ها در بازه زمانی مشخص به صورت انیمیشن را دارد. این امر موجب می گردد مسیر حرکت ماهواره ها در آسمان گیرنده فرضی مشخص گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *