جی پی اس دو فرکانسه
جی پی اس دو فرکانسه

جی پی اس دو فرکانسه

جی پی اس دو فرکانسه : فرض کنید که قصد اندازه گیری فاصله دو شئ در فاصله چند متری یکدیگر را داریم و تنها می توانیم از متری غیر مدرج ( بدون سانتیمتر و میلیمتر) ، یک خط کش 20 سانتی متری فاقد تقسیم بندی میلیمتر و گیج بلوکی 1 میلیمتری استفاده کنیم .

جی پی اس دو فرکانسه و یک مثال ساده

بدیهیست که در چنین شرایطی اگر قصد داشته باشیم که فقط از متر استفاده کنیم عدد به دست آمده عددی طبیعی بوده و ممکن است بیش از نیم متر با اندازه واقعی اختلاف داشته باشد و چنانچه قصد داشته باشیم با دو وسیله دیگر این مسیر را اندازه بگیریم ، با وجود دقت بیشتر و خطای کمتر در اندازه گیری ، زمان زیادی برای این محاسبه گرفته می شود ، لذا بهترین راه استفاده ترکیبی از همه آن هاست .

در این روش می توانیم فواصل طولانی را با متر اندازه گرفته ، هرکجا که فاصله کمتر از یک متر شد با خط کش و نهایتاً در مسافتی که کمتر از 1 سانتیمتر بود از گیج بلوک یک میلیمتری استفاده کنیم .

با توجه به این مثال در می یابیم که استفاده از وسایل اندازه گیری با شاخص های مختلف و غیر یکسان می تواند به افزایش دقت و نزدیکتر شدن اعداد و ارقام به حدود واقعیشان شود .

جی پی اس دو فرکانسه ، بررسی یک جسم از دو زاویه مختلف

در همین اثنا ، با وجود اینکه در مثل جای مناقشه نبوده و این دو عامل به صورت همزمان عمل می کنند ، فرکانس L1 با بسامد 42.1575 مگاهرتز و فرکانس L2 با بسامد 60.1227 مگا هرتز در حقیقت دو وسیله اندازه گیری هستند که اینبار از سوی دو ماهواره ، با قرارگیری در جو زمین به تخمین فواصل و استخراج عدد دقیق مختصات دست زده و با همپوشانی یکدیگر به عدد دقیقی می رسند .

در نتیجه اینکه اگر استفاده از یک وسیله اندازه گیری را به طرز کار GPS های معمولی تشبیه کنیم ، می توانیم اساس کار جی پی اس دو فرکانسه را همانند اندازه گیری با کمک چند وسیله با ویژگی های مختلف بدانیم .

در یادداشتی که پیرامون خرید جی پی اس و نکاتی در باب انتخاب صحیح آن منتشر شد ، به عواملی همچون نقش کشور ساخت گیرنده ها ، تعداد کانال دریافتی گیرنده GNSS، وزن محصول و گزینه های انتخابی حین خرید اشاره شد .

در همین رابطه بر آن شدیم تا در یادداشت پیش روی ، در حین ارائه توضیحاتی پیرامون جی پی اس دو فرکانسه ، نکاتی تکمیلی دیگری هم در خصوص نرم افزار همراه ، گارانتی و خدمات پس از فروش یا پشتیبانی و همچنین آموزش جی پی اس های دو ، سه و چند فرکانسه خدمت شما عرضه کنیم . پس با ما همراه باشید !

نرم افزار همراه جی.پی.اس

یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار روی ارزش و قیمت یک جی پی اس دو فرکانسه ، نرم افزار یا رابط کاربری گیرنده (UI) آن است. نرم افزار همراه با گیرنده بسته به نوع پلتفرم آن (Android, IOS, Windows Mobile, …) می تواند محیط متفاوتی داشته باشد. مهم ترین مسئله برای کاربر، راحتی کار با رابط کاربری جی.پی.اس است.

این سهولت به عوامل متعددی همچون طراحی ساده نرم افزار، دردسترس بودن تمام ابزار برداشت و پیاده سازی، بدون خطا و باگ بودن نرم افزار و … بستگی دارد. جدا از این مسئله برخی از کمپانی های تولید کننده گیرنده های جی.پی.اس نقشه برداری نرم افزار را به جهت جلوگیری از نشر آن همراه با سریال و لایسنس ارائه می نمایند.

از این رو کاربر در صورت نصب مجدد نرم افزار نیاز به خرید مجدد لایسنس دارد که این خود هزینه قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. نرم افزار یا همان اپلیکیشن RaySurvey به همراه جی.پی.اس های iRo، iRoPro و iRoNet به صورت رایگان و بدون محدودیت نصب روی پلتفرم اندروید عرضه می گردند.

پلتفرم اندروید از این رو از طرف گروه طراحی و برنامه نویسی رایمند انتخاب شده تا تمام کاربران نگرانی جهت یادگیری، نصب و استفاده از نرم افزار نداشته باشند. به همین جهت خریداران جی.پی.اس های ایستگاهی رایمند با خیالی راحت می توانند از نرم افزار RaySurvey بدون محدودیت نصب بهره ببرند.

گارانتی و خدمات پس از فروش جی پی اس خریداری شده

بدون شک تمام مشتریان یک کمپانی مهم ترین مسئله پس از خرید جی.پی.اس (GPS) نقشه برداری را گارانتی و خدمات پس از فروش آن گیرنده می دانند.

گارانتی (Guarantee) به معنای تعهدات کمپانی GNSS در ازای ادعاهای خود، و خدمات پس از فروش یا وارانتی (Warranty) به معنای تعهدات شرکت در ازای دراختیار داشتن قطعات یدکی جی پی اس دو فرکانسه به فروش رفته تا تعداد سال مقرر است. گارانتی خرید جی.پی.اس از نظر کسب اطمینان خاطر برای خریداران و مشتریان حائز اهمیت است.

به این معنا که مشتری می داند کمپانی فروشنده جی.پی.اس مهر تاییدی بر ادعای خود زده و درصورت هرگونه وجود عیب، نقص و عدم کارایی گیرنده، کمپانی آن را بدون دریافت هیچ هزینه ای رفع و رجوع خواهد کرد.

خدمات پس از فروش هم با اینکه جز خدمات رایگان محصوب نمی شود اما در حد گارانتی پر اهمیت است. چراکه کمپانی این تعهد را به مشتری می دهد که درصورت آسیب دیدگی یا مشکل در جی.پی.اس قطعات و لوازم یدکی آن را جهت رفع عیب در اختیار خواهد داشت.

در ایران کمپانی های خارجی متاسفانه نمایندگی خدمات پس از فروش نداشته و مشتری می بایست در صورت وقوع عیب یا آسیب دیدگی برای جی.پی.اس نقشه برداری خود، آن را به کشور تولید کننده ارسال کرده و حداقل سه ماه تا دریافت مجدد گیرنده خود صبر کند. شرکت رایمند به دلیل ارائه خدمات پس از فروش جی.پی.اس های نقشه برداری خود، همواره حامی مشتریان خود بوده است.

تسهیلات فروش جی پی اس دو فرکانسه

شرکت مکان پرداز رایمند به عنوان یک شرکت دانش بنیان و  اولین و تنها تولید کننده تجهیزات GNSS / GPS نقشه برداری در ایران از تسهیلات دانش بنیان بهره مند می گردد.

بسته های متنوع حمایتی از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، موجب می گردد تا خریداران جی.پی.اس رایمند و حامیان کالای ایرانی صرفا با پرداخت درصد کمی از هزینه کل تجهیزات، صاحب گیرنده نقشه برداری شده و درآینده با پرداخت اقساط بلند مدت به صورت لیزینگی از دراختیار داشتن یک جی.پی.اس با کیفیت ایرانی بهره مند گردند.

آموزش و پشتیبانی

تجهیزات با تکنولوژی بالا (High Technology) نیاز به آموزش دارند. صرف نظر از این مسئله که پیشرف علم و نرم افزار کاربر پسند RaySurvey موجب گردیده تا کاربران به راحتی با جی.پی.اس های رایمند به راحتی به نقشه برداری بپردازند.

اما، همواره چالش های نقشه برداری، حل مشکلات برداشت و پیاده سازی نیاز به آموزش های آکادمیک دارد. تیم آموزش و پشتیبانی رایمند همواره پاسخگوی خریداران جی.پی.اس های نقشه برداری رایمند بوده و آماده خدمت رسانی به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *