جی پی اس سه فرکانسه
جی پی اس سه فرکانسه

جی پی اس سه فرکانسه

جی پی اس سه فرکانسه : در خصوص جی پی اس های دو فرکانسه گفته شد که این محصولات با پذیر دو طول موج متفاوت L1 و L2 این فرصت را می یابند تا با دو معیار متفاوت مکان جسمی را مورد بررسی قرار داده و بدین ترتیب با همپوشانی اطلاعات یکدیگر ، مکان آن را تعیین نمایند .

جی پی اس سه فرکانسه چیست

حال تصور کنید که اگر این موج های واصله از نظر تنوع در بسامد و محل قرارگیری منبع دارای تنوع بیشتری شوند این اعداد تا چه حد به اندازه واقعی مختصات جسم مورد نظر نزدیک می شود !

جی پی اس سه فرکانسه که به GPS ایستگاهی نیز مشهور است ، در حدود یک دهه پیش توسط کمپانی لایکا (Leica Geosystems) طراحی شده و به سرعت در میان کاربران تجهیزات نقشه برداری و مکان یابی محبوبت یافت .

در ساختار این محصولات ، گیرنده هایی که پیش از این با دو فرکانس L1 و L2 فعالیت می کردند ، در کنار پذیردریافت ش این دو موج از ماهواره های GPS آمریکا ، با پذیرش امواج L1 گلوناس روسیه به موج سومی تجهیز شده و بدین واسطه پس از تقویت ساختار قبلی خود به سامانه GNSS تغییر نام دادند .

جی پی اس سه فرکانسه چه کاربردی داشته و از چه مزایایی نسبت به محصولات نسل قبلی خود برخوردار است ؟

فرض کنید که در یک اقدام روزمره ، برای رفتن به دفتر کار خود از منزل یک تاکسی اینترنتی را فراخوانده اید .

در همین رابطه می دانیم که فعّال بودن سامانه مکان یابی سخت افزار هوشمند شما الزامی بوده و بدین واسطه علاوه بر اینکه راننده وسیله مذکور می تواند نشانی استقرار شما را پیدا کند ، بر آورد هزینه این سفر نیز با تخمین فاصله مبداء و مقصد تعیین می شود .

با گذر از این توضیحات ، نکته مهمی که در این مثال وجود دارد عدم اهمیت توقف تاکسی در نقطه ای مشخص می باشد . به بیانی دیگر ، زمانی که راننده حضور خود را در محل اعلام می کند ، عموماً برای مسافرین قرار گرفتن این خودرو در چند متر دورتر از درب منزلشان اهمیتی نداشته و خود مسافر به سمت تاکسی مورد نظر حرکت می کند .

این در حالیست که در هنگام رسیدن به مقصد نیز شاید محل مورد نظر عیناً مکان مشخص شده روی نقشه نباشد و بواسطه اختلاف گاه چند ده متری و عدم تفاوت آنچنانی در هزینه سفر ، راننده با درخواستی کلامی نیز شما را به مکان مورد نظر برساند .

با توجه به این مثال ، در موارد متعددی پیش می آید که فاصله چند متری محل مورد نظر با محل نمایش داده شده اهمیت زیادی نداشته و نیاز فرد را برآورده می کند .

اهمیت وجود جی پی اسی با دقت بالا

از آنجایی که می دانیم میزان دقت یک GPS در نمایش مختصات محل مورد نظر به تعداد ماهواره هایی که در آن لحظه این وسیله را پوشش می دهند بستگی دارد ، لذا گاهی تلورانس مختصات حقیقی و اسمی تا 5 متر هم می رسد ، بدین معنا که محل ایستادن شما و مختصاتی که تولید می شود عملاً 5 متر با یکدیگر فاصله دارند .

همانطور که گفته شد در مواردی مانند مثال فوق این فاصله مهم نبوده و به چشم هم نمی آید ، اما آیا کاربری که منافع یا خسارات قابل توجهی را در ازای یافتن نقطه ای دقیق کسب کرده یا متحمل می شود نیز چنین نظری دارد ؟

به عنوان مثال شرکتی که موظف به حفر چاهی به قطر یک متر در محل به خصوصی بوده و تعدی از آن می تواند مخاطرات فراوانی به همراه داشته باشد نیز با مسافر مثال فوق هم نظر است ؟ آیا این فرد می تواند از GPS گوشی تلفن همراه خود استفاده کند ؟ بی تردید خیر ! پس راه حل چنین مشکلاتی چیست ؟

جی پی اس سه فرکانسه به عنوان یکی از روش های فائق آمدن بر این مشکلات ، با کاهش تلورانس و نزدیک کردن هدف به مقدار نمایش داده شده با تقریب چند میلیمتر ، می تواند راه حلی مناسب برای مقابله با چنین چالش های بزرگی باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *