جی پی اس ماشین
جی پی اس ماشین

جی پی اس ماشین

جی پی اس ماشین : شاید بتوان یکی از صحیح ترین ضرب المثل هایی که آدمیان از نحوه زندگی خود ساخته اند را گزاره « نیاز مادر اختراع است ! » دانست . طبق این عبارت که مصادیق فراوانی نیز برای آن می توانیم بیان کنیم ، تا ما به وجود محصول یا خدمتی احتیاج نداشته باشیم ، اقدامی نیز برای حصول یا تولید آن نکرده و از آن مهمتر فقدان این پدیده را حس نخواهیم کرد .

تکامل خودروها ، مقدمه ظهور وسایلی جدید

به عنوان مثال زمانی که به سیر طراحی و تکامل خودروهای امروزی نگاه می کنیم ، می بینیم که به جز بدیهیاتی که در ساختار درشکه یا گاری های سنتی نیز از آن ها استفاده می شده است ، اتومبیل های اولیه دارای افزونه های قابل توجهی نبوده و تنها به سازوکار مکانیکی و سامانه حرکتی آن ها توجه می شده است .

این در حالیست که با پدیدار شدن ویژگی های جدید در این محصولات (مثلاً دستیابی به سرعت زیاد) برخی چالش هایی که پیش از این وجود نداشته یا تهدیدی به حساب نمی آمدند نیز ظاهر شده و بدین ترتیب مبتکرینی که روی نمونه های اولیه این محصولات کار کرده و یا کارخانه هایی که در صدد تولید انبوه و فروش این وسایل نقلیه بودند را در تکاپوی حل این مشکلات می انداختند .

از ابتدایی و پیش پا افتاده ترین نیازمندی های یک خودرو از چراغ راهنما و خطر یا یک صندلی با قابلیت تغییر حالت گرفته تا ایربگ ، دوربین عقب ، کروز کنترل یا مدهای متغیر رانندگی ، جملگی از بخش ها یا قابلیت هایی هستند که روزی وجودشان ضروری نبوده اما به مرور زمان رانندگی بدون آن ها خطرناک ، خسته کننده یا پر هزینه می شد ، در نتیجه اینکه به این محصولات اضافه شده و راه خود را در میان عموم رانندگان باز کردند .

 

جی پی اس ماشین

جی پی اس ماشین هم به عنوان یکی از همین محصولات پدیده ایست که برای رانندگان یک قرن پیش ناشناخته بوده ، عملکرد آن برای رانندگان 60 سال پیش بسیار رویایی و شبهه تخیل به نظر می رسیده ، رانندگان 30 سال پیش آن را وسیله ای فوق لوکس یا امنیتی تحت اختیار سازمان های نظامی می دانستند که برای انسان های عادی دور از دسترس بوده و رانندگان امروز حرکت بدون آن و عدم توجه به مسیری که به ایشان پیشنهاد می کند را جایز نمی دانند .

این در حالیست که با توجه به تمرکز کمپانی های بزرگ برای ساخت نسل خودروهای بدون راننده ، در آینده فقدان این محصولات به منزله عدم توانایی در حرکت یک اتومبیل می باشد .

با توجه به این سیر تاریخی ، طبیعیست که عواملی مانند بزرگتر شدن شهرها و ازیاد معابر ، عابرین پیاده و وسائط نقلیه به فراخور آن ، ایجاد راه های بین شهری و تبدیل مسیرهای شوسه به جاده ای ماشین رو ، سنگین شدن ترافیک ، افزایش میانگین سرعت خودروها ، لزوم تردد در خیابان های کشور ، شهر یا محلاتی دیگر (که عموماً نا آشنا هستند) ، پیدایش سایر وسایل نقلیه از جمله اتوبوس ها ، انواع تراک یا موتور سیکلت ها و عواملی از این قبیل سبب شد تا رانندگان به شناسایی محل قرارگیری خود ، فاصله زمانی و مکانی تا مقصد و وضعیت تردد در مسیرهای پیش رویشان نیاز پیدا کرده و توجه ویژه ای به جی پی اس ماشین بیابند .

امروزه با کمک گوشی های هوشمند تلفن همراه و قابلیت اتصال آن ها به اینترنت شاهد همه گیر شدن نقشه های دیجیتالی و جی پی اس آنلاین هستیم ، اما پیش از گسترش اینترنت این محصولات چگونه کار می کردند ؟

 

جی پی اس ، وسیله ای ضروری در اتومبیل های امروزی

اگرچه این مطلب برای عده ای تازگی ندارد ، اما برای بخش دیگری از مخاطبین این یادداشت شاید جالب باشد که بدانند جی پی اس ماشین که حتی امروز هم به عنوان پدیده ای پرکاربرد روی بسیاری از خودروهای ساخت داخل قرار نمی گیرد ، سالهاست که به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از کنسول خودروهای برندهای مطرح دنیا به همراه نمایشگر اطلاعات سمعی و بصری خودرو عرضه شده و به نمایش مسیر به رانندگان متقاضی یافتن مقصد می پردازد .

اما در سال هایی که شبکه های وایرلس به عظمت و توانایی امروزی خود نرسیده بودند چگونه چنین امری محقق می گشت ؟

در همین رابطه باید گفت که جی پی اس ماشین به عنوان نوعی از دستگاه های GPS مانند جی پی اس سه فرکانسه
 و جی پی اس دو فرکانسه (با نرم افزارهای تلفن همراه اشتباه گرفته نشود) محصولاتی هستند که بدون نیاز به سیم کارت ، اینترنت یا شبکه مخابراتی توانایی ارتباط با ماهواره های سامانه رهیابی جهانی را داشته و می توانند مسیرهایی ولو دور افتاده و یا با ویژگی های جغرافیایی صعب العبور را نیز نمایش دهند .

 

دیگر امکانات GPS ماشین

در ادامه گفتنیست که جی پی اس ماشین که در کسوت وسیله ای برای ردگیری یک خودرو نیز به کار می روند (مثلاً در پی سرقت ماشین) ، با داشتن ضریب خطای کم در نمایش مکان ، داشتن امکاناتی نظیر هشدار دهنده سرعت یا ترافیک ، ارائه گزارش مسافت طی شده ، توانایی فعالیت در دما و رطوبت های کم و زیاد نامتعارف ، ارائه توضیحات نقشه ، ماژول های 900/1800/1900 مگاهرتزی بسیار قوی ، آنتن های داخلی و خارجی و همچنین قابلیت ذخیره اطلاعات یکی از وسایل ضروری خودرو قلمداد شده و به زودی شاهد استفاده فراگیر آن در قالب قطعه ای از خود خودرو (و نه تنها به کمک گوشی های هوشمند) خواهیم بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *