جی پی اس نقشه برداری
جی پی اس نقشه برداری

جی پی اس نقشه برداری

جی پی اس نقشه برداری : زمانی که تاریخچه معماری ، شهرسازی و جمله اموری که در ارتباط با صنع یک بنای مهندسی ساز است را بررسی می کنیم ، می بینیم که بسیاری از اموری که در گذشته انجام می شده است ، با وجود گذشت قرن ها ، هم اکنون نیز مورد استفاده قرار گرفته و کارشناسان این حوزه با کمک متد و ابزارهای جدیدی در پی تحقق همان اهداف قدیمی هستند .

 

نقشه برداری عمرانی

با صرف نظر از زمین ها و اراضی کوچک و مسطح که ارزیابی آن ها کار دشواری نبوده است ، در مواردی که سطح اولیه ناهموار بوده و یا ابعاد نامتعارفی داشته است ، نگاه از یک بلندی یا قراولروی از جمله اقداماتی بود که به منظور تخمین داده های مورد نیاز توسط مهندس یا عاملین وی انجام می پذیرفت .

در همین رابطه اگر نقشه برداری و آنالیز دقیق و حرفه ای یک زمین را نخستین گام ساخت یک بنا درون آن ندانیم ، بی تردید این مرحله و تجزیه و تحلیل علمی داده های به دست آمده از این اراضی یکی از نخستین مراحل انجام کار و قدمی غیر قابل چشم پوشی در احداث سازه های مدرن می باشد .

 

ساختار سنتی ، سخت افزارهای مدرن

این عمل که یکی از زیر مجموعه های رشته های مهندسیست دارای دو بخش محاسبه و عرضه نتایج حاصل از آن می باشد . افرادی که سابقه تحصیل در دانشگاه های فنی و مهندسی را دارند (چنانچه خود در زیر شاخه های عمران تحصیل نکرده و تجربه کار با سخت افزارهای اندازه گیری را نداشته باشند) به خوبی به یاد می آورند که همواره تعدادی از دوستانشان با به همراه داشتن دوربینی مهندسی در حال تنظیم سه پایه و نگاه به نقطه ای نامعلوم بودند .

این افراد که در حقیقت در حال یادگیری الفبای نقشه برداری بودند ، بواسطه «تئودولیت» یا زاویه سنج های افقی و عمودی و همچنین «توتال استیشن» ها (دوربین مساحی) که در قالب وسیله ای الکترونیکی – اپتیکی طراحی و عرضه می شوند ، به اندازه گیری دقیق فاصله افقی دو نقطه ، اختلاف ارتفاع آن ها ، یا زوایای پدیده مورد نظر نسبت به سطحی مرجع می پرداختند .

با عنایت به این توضیحات باید گفت که نتیجه این تلاش ها در قالب نقشه یا مختصات طولی و عرضی منتشر می شود ، هرچند با تکیه بر ابزار و متد های نوین ، جمع آوری ، پردازش ، تلفیق ، تحلیل و استخراج نتیجه ای مطلوب از دل این داده ها ، امروزه بواسطه دستگاه هایی پیشرفته تر نظیر جی پی اس نقشه برداری انجام می پذیرد .

جی پی اس نقشه برداری

جی پی اس نقشه برداری به عنوان پدیده نسبتاً نوظهوری که بسیاری از ویژگی های مثبت نیاکان خود را به همراه داشته و به صورت روز افزون نیز پیشرفته تر می شود ، امروزه در زمینه های مهندسی شهرسازی و رشته های در ارتباط با آن ، امور مرتبط با خرید و فروش یک ملک ، باستانشناسی ، اکتشافات ، ارزیابی زمین های کشاورزی ، مراتع ، ساخت تونل ، جاده ، سد ، امور شناسایی پستی و بلندی های زمین به منظور پیش گیری یا کنترل تهدیدات طبیعی و … مورد استفاده قرار می گیرد .

در همین اثنا گفتنیست که دانشجویان یا متخصصینی که در رشته هایی نظیر ژئودزی (بررسی ابعاد زمین و ناهمواری های سطحی آن) ، فتوگرامتری (تهیه نقشه های تخصصی) ، RS ( سنجش ماهواره ای از راه دور) ، هیدروگرافی (تهیه نقشه از آبراه ها ، محل تجمع آن ها و تخمین عمق آن در اقیانوس ها ) و همچنین پارسل مپ (نقشه برداری ثبتی) مشغول به فعالیت هستند ، از جمله مشتریان ثابت ابتیاع جی پی اس نقشه برداری می باشند .

در نهایت گفتنیست که استفاده از این پدیده سبب می شود تا کاربر با دید 90 درجه ای خود روی سطح ، همه موانع را آنچنان که هست دیده و علاوه بر کاهش احتمال خطا در پردازش داده ها ، زحمت همسان سازی و تلفیق آن ها را نیز نکشد . گفتنیست که ویژگی هایی نظیر ذخیره سازی ، به اشتراک گذاری و عدم وابستگی به اینترنت یا خط تلفن بخشی از مزایاییست که خرید یک دستگاه جی پی اس نقشه برداری را برای افراد در ارتباط با این وسیله توجیه پذیر و منطقی می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *