جی پی اس کاداستر
جی پی اس کاداستر

جی پی اس کاداستر

جی پی اس کاداستر : استفاده از جی پی اس ها گستره وسیعی دارد که سبب می شود تا با زمینه های فعالیتی گوناگونی درگیر بوده و به همین واسطه با اصطلاحات و مفاهیم زیادی (و گاه بی ارتباط با دیگری) هم سر و کار داشته باشد .

کاداستر به عنوان یکی از همین مفاهیم اصطلاحیست که در فرهنگ لغت های فارسی به محدوده‌ بندی یا حدنگاری ترجمه شده است . اگرچه تا حدودی می توان از روی معنای این کلمات به کاربرد کلی جی پی اس کاداستر پی برد ، اما به راستی منظور از کاداستر چیست و چه کاربردی دارد ؟ چگونه می توان نقشه های کاداستر تهیه کرد ؟ و جی پی اس کاداستر چگونه کار میکند ! برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید .

اهمیت تقسیم بندی دقیق زمین

از دیرباز تا کنون ، مشخص بودن مرزهای یک قطعه زمین برای مالک آن و همچنین همسایگانی که مستقیماً با آن در ارتباط بوده اند مهم می باشد . با در نظر گرفتن روزهایی که تکنولوژی بشر آنچنان پیشرفته نبود که بتواند با کمک مختصات و یا معیارهای علمی به مرزبندی دقیق و مشخص بپردازد ، استفاده از هر روش کاربردی که بتواند به صورت بلند مدت و رسمی حدود حاشیه های یک ملک را مشخص کند مورد استقبال مردم و دولت ها قرار می گرفت .

بدیهیست که مردم عادی به عنوان افراد ذینفع در این ماجرا به دلیل اینکه حقشان ضایع نشود به این پدیده علاقه پیدا می کردند و دولت ها نیز به دلیل اینکه دانستند می توانند با استناد به این اطلاعات مالیات بیشتری را دریافت کرده و یا به مناطق ارزشمند و آزاد بیشتری دست درازی کنند ، به گسترش و همه گیر شدن آن کمک کردند .

در همین رابطه نباید فراموش کرد که گاهی این اختلافات مرزهای چند متر خانه مسکونی را درنوردیده و با هویدا شدن در مقیاس های بزرگ (مانند زمین های زراعی ، محدوده اراضی دو زمیندار کلان و حتی مرزهای دو شهر یا کشور) به تغییر مالکیت یا بهره برداری های بسیار پرسود و حائز اهمیت می انجامید ؛ هرچند امروزه همان چند متر زمین محدود نیز می تواند میلیاردها تومان ارزش داشته باشد .

 

نقشه های کاداستر

در همین رابطه نقشه های کاداستر (Cadastre) به عنوان نقشه هایی ثبتی و رسمی ، به سلسله تصاویر هوایی از یک محدوده گفته می شود که در قالب یک دفتر ظاهر شده و می توان با استناد به آن ها سند مالکیت صادر کرده ، اختلافاتی که بر سر یک زمین و حدود آن وجود دارد را از بین برده و نهایتاً به عنوان اسنادی با جزئیات کاربردی مورد استفاده قرار داد .

در گذشته های نچندان دور که ماهواره ها ، سخت افزارهایی همانند جی پی اس کاداستر ، عکس‌های هوایی و دوربین های عکاسی قدرتمند وجود نداشتند ، مشاهده یک ناحیه از بلندی های اطراف آن اصلی ترین روش برای تهیه چنین نقشه هایی بود ، این در حالیست که گاهی حرکت در مسیر و ثبت مشاهدات و درج آن ها (مانند نقشه برداری بین بندر لنگه و بوشهر به دست پدر نقشه برداری ایران ، یعنی دکتر حسابی ) به خلق این اسناد منجر می شد .

جی پی اس کاداستر به عنوان یکی از زیر مجموعه های خانواده GPS ، وسیله ایست که می توان با کمک آن دیدی واضح و از بالا از منطقه ای مشخص داشت و در کنار اشراف بصری روی ناحیه ، اطلاعاتی مکتوب مانند نام و شماره های شناسایی ملک ، نام خیابان های اطراف ، موقعیت ساختاری و حتی ابعاد آن را استخراج کرد .

جی پی اس کاداستر

کاربرد اصلی جی پی اس کاداستر مدیریت اراضی و املاک می باشد ، به همین دلیل اداره کل کاداستر ایران که زیرمجموعه ای از سازمان ثبت اسناد واملاک کشور می باشد نخستین و بزرگترین مشتری این محصولات بوده و بدین واسطه به سازماندهی و نظم دادن آن ها می پردارد . در همین راستا بدیهیست که اطلاعات موجود در اختیار نهادهای نیازمند به این داده ها قرار گرفته و بدین واسطه دولت و وزارتخانه های مرتبط با کشاورزی ، راه و شهرسازی و … از آن ها منتفع می شوند .
از سوی دیگر گاهی این نقشه ها به دست افرادی غیر تائید صلاحیت شده (ولو حرفه ای و متخصص) تهیه می شود که با وجود عدم ارزش و اعتبار قانونی ، به کمک محققین رشته های گوناگون می آید .

به عنوان مثال زمین شناسان با بررسی این تصاویر می توانند سیر تحولات یک منطقه را مشاهده کنند ، در نتیجه می توانند الگوریتم آن را استخراج و از پیشروی عوامل نامطلوب آن جلوگیری کنند ، لذا این نوع جی پی اس توانایی ثبت تغییرات را داشته و در علوم ژئوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد .

نهایتاً لازم به ذکر است که مجموعه رایمند به عنوان یکی از عرضه کنندگان سرشناش این محصولات در کشور ، آماده عرضه جی پی اس متناسب با نیازهای شما بوده و در همین اثنا مشاوره های لازم را به متقاضیان امر می دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *