ویژگی های یک جی.پی.اس (GPS)چند فرکانسه
خرید جی پی اس

دغدغه امروز نقشه برداران به علت تعدد پروژه های پیشنهادی از جانب ارگان های خرید جی.پی.اس نقشه برداری یا به عبارتی خرید جی.پی.اس های چند فرکانسه مرغوب است. نام های بسیاری برای این گیرنده ها امروزه به گوش نقشه برداران می رسد.

از جمله آن ها می توان به جی.پی.اس ایستگاهی، جی.پی.اس دو فرکانسه، جی.پی.اس چند فرکانسه یا مولتی فرکانس (Multi Frequency) اشاره کرد. اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که گیرنده های جی.پی.اس برای امور نقشه برداری دیگر منسوخ شده و امروزه همه از گیرنده های جی.ان.ا.س.اس (GNSS) نقشه برداری استفاده می کنند.

در مقالات قبل به صورت کامل به شرح تفاوت گیرنده های جی.پی.ا.س (GPS) با گیرنده های جی.ا.ن.ا.س.اس (GNSS) نقشه بردای پرداخته شده است. در این مقاله آنچه مورد بررسی قرار خواهد گرفت شرایط و ویژگی های مناسب برای خرید جی.پی.اس (GPS) چند فرکانسه نقشه برداری است.

ویژگی های یک جی.پی.اس (GPS)چند فرکانسه یا گیرنده جی.ان.اس.اس (GNSS) برای خرید

 

عوامل بسیار متعددی در خرید یک گیرنده جی.پی.اس (GPS) چند فرکانسه اثر گذار است. از جمله این عوامل می توان به کشور ساخت گیرنده، تعداد کانال های دریافتی، توان باتری و ساعت عملکرد جی.پی.اس، وزن گیرنده، قابلیت ها و گزینه های انتخابی همراه به آن، نرم افزار همراه جی.پی.اس، گارانتی و خدمات پس از فروش آن، تسهیلات خرید جی پی اس ایستگاهی و پشتیبانی و آموزش آن اشاره نمود. در ادامه به شرح هر یک از عوامل موثر نام برده در خرید گیرنده جی.پی.اس (GPS) اشاره خواهد شد.

 

کشور ساخت جی.پی.اس (GPS) ایستگاهی یا گیرنده جی.ان.اس.اس (GNSS) نقشه برداری

برند های متعددی در زمان خرید جی پی اس (GPS) در نمایشگاها، فروشگاه ها و دفاتر نقشه برداری به گوش خریداران و متقاضیان می رسد. از جمله آن های می توان به برند های آمریکایی همچون جواد (JAVAD) و تریمبل (Trimble)، به برند های سوئیسی همچون لایکا (Leica) و هگزاگون (Hexagon)، به اولین و تنها برند ایرانی به نام رایمند (Raymand)، به برند بلژیکی به نام سپتنتریو (Septentrio) و همچنین سایر برندهای متفرقه و نامرغوب چینی از جمله ژئوپز (Geopos)، های تارگت (HiTarget)، سوت (South)، تاپکان (Topcon)  و … اشاره نمود.

مهم ترین مسئله برای یک نقشه بردار یا کارشناس ثبت، دادگستری، نظام مهندسی یا پیمانکار یک ارگان در امر خرید جی پی اس ایستگاهی، این است که گیرنده ساخت کشوری را بخرد که در آن کشور در حال فعالیت است. چرا که به صورت آنی می تواند از خدمات پس از فروش و پشتیبانی محصول بهره ببرد.

 

تعداد کانال های دریافتی جی.پی.اس (GPS)

هرکدام از ماهواره های جی.پی.اس (GPS)، گلوناس (GLONASS)، بیدو (BeiDue)و گالیله (Galileo) سه سیگنال اصلی و تعدادی سیگنال کمکی برای تعیین موقعیت به سمت گیرنده ارسال می کنند. هرکدام از این سیگنال ها، مادامی که گیرنده با ماهواره مور نظر  در ارتباط است، به صورت مجزا از طریق یک کانال به گیرنده وارد می شود.

هرچه تعداد کانال های یک گیرنده بیشتر باشد، سیگنال های ورودی به گیرنده بیشتر است که موجب افزایش سرعت در تعیین موقعیت و افزایش صحت و دقت تعیین موقعیت می شود.

هرچه تعداد کانال ها کمتر باشد، سیگنال ها زمان بیشتری را برای ازاد شدن کانال های مشغول در صف انتظار می ایستند که موجب دریافت ماهواره کمتر و همچنین افزایش مصرف باتری درگیرنده می شود. گیرنده شرکت مکان پرداز رایمند با نام GPS iRoPro بالغ بر 600 کانال دریافت سیگنال جی.ان.اس.اس (GNSS) دارد. خرید جی پی اس  iRoPro موجب می گردد تا سرعت و صحت برداشت نقشه بردار به دلیل تعداد کانال های زیادی که دارد افزایش یابد.

 

توان باتری جی.پی.اس (GPS) نقشه برداری

یکی از نگرانی های بزرگ خریداران جی.پی.اس (GPS) های چند فرکانسه، میزان ظریف باتری گیرنده نقشه برداری خریداری شده است.

نقشه برداران، خصوصا در عملیات صحرایی تجربه تلخ اتمام شارژ باتری را یک مشکل بزرگ می دانند. جی.پی.اس های iRoPro با استفاده از باتری لیتیوم یون 13200 میلی آمپر، 26 ساعت عملکرد بی وقفه را برای نقشه بردارن فراهم می آورند. این موضوع موجب می گردد تا نقشه بردار با خیالی راحت در عملیات صحرایی به برداشت نقاط مشغول گردد.

 

وزن جی.پی.اس (GPS) سه فرکانسه

همه نقشه برداران می دانند که حمل یک جی.پی.اس گران قیمت سنگین روی ژالن در 8 ساعت متوالی کاری، روندی فرسایشی را به دنبال خواهد داشت. از همین رو صرفه نظر از قیمت GPS نقشه برداری کم وزن بودن یک گیرنده در محبوبیت آن بسیار اثر گذار خواهد بود. GPS چند فرکانسه iRoNet جز یکی از سبک ترین گیرند های موجود در بازار ایران است.

 

گزینه های انتخابی در زمان خرید جی پی اس (GPS) چند فرکانسه

قیمت جی.پی.اس نقشه برداری صرفا به خود گیرنده وابسته نیست. عواملی همچون رادیو، تیلت سنسور، کنترلر و سایر تعلقات گاها اثر شگرفی در هزینه ای که یک نقشه بردار برای گیرنده می کند به دنبال خواهد داشت.

شرکت مکان پرداز رایمند بسته به نیاز مشتری انعطاف نشان داده و گیرنده را نسبت به توان مالی و حیطه فعالیت مشتری سفارسی سازی و بهینه سازی می کند. برای مثال نقشه برداری که پروژه های برداشت مبلمان شهری را به دست گرفته و در فضای شهری مشغول کار خواهد شد، قطعا پوشش اینترنی کافی جهت اتصال به سامانه هایی همچون شمیم خواهد داشت.

ازین رو نیازی به خرید ست کامل GPS نقشه برداری نداشته و گاها خرید نیم ست جی.پی.اس بدون رادیو کفاف کار را خواهد داد. امکان حذف یا اضافه کردن رادیو، همچنین حذف یا اضافه کردن تیلت سنسور و امکان نصب نرم افزار روی موبایل اندروید و عدم نیاز به خرید کنترلر از ویژگی های شرکت مکان پرداز رایمند در ارائه خدمات GNSS است.

نرم افزار، گارانتی، خدمات پس از فروش، تسهیلات فروش، آموزش و پشتیبانی

موارد باقی مانده از جمله مسائلی است که در قسمت دوم این مقاله به آن پرداخته خواهد شد. چرا که پیش از بیان این موارد نیاز به ارائه مقدمات و تعاریفی جداگانه برای خریداران و علاقه مندان به خرید جی.پی.اس های نقشه برداری است.

 

در این مقاله به بخشی از ویژگی های مناسب برای خرید جی پی اس (GPS) نقشه برداری اشاره شد که از جمله آن ها می توان به کشور ساخت گیرنده ها، تعداد کانال دریافتی گیرنده جی.ان.اس.اس (GNSS)، وزن آن، گزینه های انتخابی حین خرید اشاره نمود. در قسمت دوم این مقاله به شرح سایر موارد باقی مانده پرداخته خواهد شد.

قیمت جی پی اس رایمند

همانطور که بالا ذکر شد قیمت جی.پی.اس نقشه برداری صرفا به خود گیرنده وابسته نیست. عواملی همچون رادیو، تیلت سنسور، کنترلر و سایر تعلقات گاها اثر شگرفی در هزینه ای که یک نقشه بردار برای گیرنده می کند به دنبال خواهد داشت. برای اطلاع از قیمت جی پی اس ها به صفحه شرایط فروش رایمند مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *