کاربرد گیرنده های GNSS در خطوط لوله، نفت و گاز

پیاده سازی هر عارضه روی زمین نیازمند در اختیار داشتن اطلاعات مکانی کافی از وضعیت منطقه مورد نظر می باشد. عوارض گازی و نفتی شامل خطوط لوله، ایستگاه های تقلیل فشار، دریچه ها، شیر ها و … نیز از جمله عوارض وابسته به موقعیت هستند.

استفاده از گیرنده های GNSS در خطوط لوله، نفت و گاز

استفاده از گیرنده های GNSS در زمینه نفت و گاز از کاربرد های فراوانی برخوردار است. پیاده سازی دقیق تاسیسات و خطوط لوله و تهیه نقشه و نظارت بر آن از جمله این کاربرد هاست.

کلیه خطوط و عوارض در صورت زنگ زدگی، ایجاد انشعاب و توسعه، دستخوش بروزرسانی شده که این امر نیازمند یک سامانه GIS دقیق و یکپارچه می باشد. در این سامانه کلیه اطلاعات مکانی و توصیفی به صورت دوره ای بروز خواهند شد. تهیه نقشه های Built قبل از اجرا و همچنین نقشه های As Built پس از اجرا از دیگر کاربرد های گیرنده های GNSS در این زمینه است. نیاز کارشناسان به لوله یابی و کشف نقاط زنگ زده از جمله مسائلی است که با اتصال گیرنده های GNSS به دستگاه های لوله یاب سهولت می یابد.

از طرفی گیرنده های GNSS روند پاسخگویی به استعلامات، گشت و بازرسی، تعمیر و نگهداری و مشخص کردن حریم را بهبود و سرعت می بخشند. اتصال این گیرنده ها به سامانه های تعیین موقعیت آنی همچون شمیم، هدی، سمت، شرکت گاز استان تهران و خطوط انتقال گاز اصفهان موجب می گردد تا کارشناسان و پیمانکاران گازی و نفتی با دقت سانتی متر به مباحث مربوط به تعیین موقعیت، پیاده سازی و نظارت بپردازند.

از آنجا که خطوط لوله سراسری بوده و در مناطق فاقد پوشش مخابراتی نیز قرار دارند، حفظ دقت گیرنده GNSS زیر 1 متر تا 40 دقیقه پس از عدم دریافت تصحیحات RTK و همچنین پشتیبانی از تصحیحات L-Band از راهکارهایی است که می تواند موجب عدم تداخل در روند برداشت اطلاعات گردد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *