کاربرد گیرنده های GNSS در زمین شناسی و معدن
مشتری 13

شاید این سئوال در ذهن اکثر افراد ایجاد شود که معادن عموماً در زیر زمین قرار می گیرند و گیرنده های GNSS در محیط های مسقف عمل نخواهند کرد، پس چگونه می توان کاربردی برای گیرنده های GNSS در معادن تعریف نمود.

ابتدا، این مسئله باید بیان گردد که تمامی معادن به صورت تونل حفر نمی شوند و برخی از معادن به صورت گودال ایجاد می گردند.

از طرفی دیگر، حفر یک معدن نیاز به مطالعات زمین شناسی خواهد داشت و نگهداری آن نیاز به مانیتورینگ دقیق وضعیت زمین دارد. در بحث زمین شناسی نیز باید گفت که مطالعات مربوط به زمین و لرزه نگاری امری وابسته به موقعیت بوده و تعیین موقعیت یک عارضه به صورت دقیق، با استفاده از ابزار های GNSS امکان پذیر می باشد.

استفاده از گیرنده های GNSS در زمین شناسی و معدن

با استفاده از گیرنده های GNSS می توان به تهیه نقشه های زمین شناسی بزرگ مقیاس معدنی پرداخت. پس از در اختیار گرفتن نقشه های مورد نظر می توان اطلاعات توصیفی و مکانی مرتبط با ساختارهای زمین شناسی و پهنه های دگرسانی واقع در محدوده های نقشه ها را برداشت نمود. از طرفی حفر و احداث یک معدن در منطقه و صرفه اقتصادی تاسیس آن، تماماً به حجم مواد معدنی مورد مطالعه موجود در منطقه بستگی دارد. ازین رو می توان با استفاده از گیرنده های GNSS به برداشت زون های حاوی ماده معدنی و محاسبه مساحت تحت پوشش این مواد پرداخت. آزمایش های مکانیک خاک، همچنین نمونه های معدنی و موقعیت ایستگاه ها و پروفیل های ژئوفیزیکی با قرار گیری روی نقشه و درکنار هم، اطلاعات بسیار جامعی در اختیار واحد تصمیم گیرنده خواهد گذاشت، که این امر نیز با استفاده از گیرنده های GNSS امکان پذیر خواهد بود.

نمایش اطلاعات موقعیت

نمایش اطلاعات موقعیت دپوی مواد معدنی و باطله و وضعیت گسترش آن ها روی نقشه نیز از جمله مسائلی است که در تصمیم گیری و مدیریت بحران معدن بسیار موثر است.

مهندسی تخریب از دسته روش هایی است که در معادن کاربرد فراوانی دارد. این روش ابتدا در نرم افزار مدل سازی شده و با استفاده از نرم افزار، موقعیت کارگذاری مواد منفجره در محیط واقعی مشخص خواهد شد. این نقاط با استفاده از گیرنده های GNSS با دقت بالا در واقعیت قابل پیاده سازی خواهند بود. بدنبال انفجارهای پیاپی و همچنین حفاری های حجیم در زمین امکان وقوع زمین لغزش، بروز حادثه و یا تخریب معدن یا محوطه اکتشاف وجود دارد، در صورت اتصال گیرنده های GNSS به دستگاه های لرزه نگاری و مانیتورینگ دقیق این نقاط، امکان جلوی گیری از بروز حادثه افزایش می یابد. در ادامه این مانیتورینگ، می توان وضعیت فرونشست زمین را در اثر استخراج بررسی کرد و با جلوگیری از استخراج بی رویه و مدیریت آن از وقوع Uplifting و Downlifting در مناطق مجاور جلوگیری نمود.

 

ماشین‌ آلات صنعتی در معادن، بسیار بزرگ تر از حد معمول ماشین آلات سطح شهری هستند، از همین رو هدایت یک وسیله صنعتی با استفاده از هدایت خودکار یا هوشمند از بیرون وسیله بسیار ساده تر از هدایت آن به روش سایر وسایل خواهد بود. دستگاه های نام برده می توانند به تجهیزات تعیین موقعیت ناوگان خودکار و GNSS مجهز شده و با در اختیار داشتن نقشه معدن در محدوده مورد نظر به فعالیت خود بپردازند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *