کاربرد گیرنده های GNSS در صنعت برق

نیاز به GNSS در صنعت برق در بسیاری از موارد مشابه به صنعت آب و فاضلاب و خطوط لوله نفت و گاز است. پیاده سازی هر عارضه ای روی زمین نیازمند در اختیار داشتن اطلاعات مکانی کافی از وضعیت منطقه مورد نظر می باشد. عوارض برقی شامل خطوط انتقال، کابل های زیرسطحی، ایستگاه ها، ترانس ها و … نیز از جمله عوارض وابسته به موقعیت هستند.

یک گیرنده GNSS کارشناسان صنعت برق را در امر تعیین موقعیت دقیق عوارض و خطوط انتقال و کابل های زیر سطحی یاری می نماید. با در اختیار داشتن اطلاعات برقی به صورت جامع و کامل، پدید آمدن یک سامانه دقیق و یکپارچه GIS امری دور از ذهن نیست.

این سامانه نیاز به بروزرسانی دوره ای خواهد داشت. از طرفی نظارت بر پروژه های اجرا شده با استفاده از این سامانه امکان پذیر خواهد بود. امواج قوی الکتریکی و بارهای ناشی از فعالیت دکل های فشار قوی برق می تواند موجب انحراف و یا تاخیر و تعجیل در دریافت سیگنال های GNSS گردد و در نهایت خطا در تعیین موقعیت دقیق گردد، بنابراین؛ گیرنده GNSS می بایست توان عملکرد صحیح در چنین محیط چالشی را داشته باشد.

سازگاری گیرنده GNSS با سامانه های تعیین موقعیت شمیم، هدی، سمت و … موجب می گردد تا کارشناسان برق به راحتی به تعیین موقعیت عوارض برقی با دقت سانتی متر بپردازند. از آنجا که تمام کارشناسان و پیمانکاران مرتبط با حوزه صنعت برق دارای اطلاعات کافی در زمینه نقشه برداری و تعیین موقعیت ماهواره ای نیستند، بنابراین؛ نرم افزاری گیرنده GNSS می بایست یک نرم افزار ساده و کاربر پسند باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *