کاربرد گیرنده های GNSS در کاداستر (حد نگاری)
نقشه کاداستر معادن کشور

لغت کاداستر (Cadastre) یا در فارسی حدنگاری به معنای برداشت حدود اراضی و املاک به صورتی است که دارای ارزش حقوقی بوده و قابل استناد باشند. به همین منظور نقشه برداران و کارشناسان ثبتی با استفاده از ابزارهای نقشه برداری به جمع آوری اطلاعات مرتبط با کاداستر ازجمله تعیین موقعیت حدود اراضی و املاک، اطلاعات توصیفی مربوط به مالک و ملک و … می پردازند.

در طرح جامع کاداستر که در تاریخ 1393/12/04 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور متولی قانون حدنگاری، صدور اسناد مالکیت حدنگاری، ایجاد و بهره برداری نظام جامع شناخته شد. سازمان مکلف شد که ظرف 5 سال از تاریخ لازم به اجرا شدن این قانون، موقعیت و حدود کلیه املاک و اراضی داخل محدوده مرزهای جغرافیایی کشور اعم از دولتی و غیردولتی را مشخص و ثبت نماید. این امر می بایست به گونه ای صورت پذیرد که هیچ نقطه ای از کشور بدون نقشه و اسناد مالکیت حدنگاری نباشد. بدین منظور این سازمان زیرساختی یکپارچه تحت عنوان شبکه ای یکپارچه از ایستگاه های دائم GNSS راه اندازی نموده که به آن شبکه تعیین موقعیت آنی RTK نیز گفته می شود. شبکه مذکور با نام شمیم شناخته می شود. این شبکه متشکل از 144 ایستگاه دائم GNSS در سراسر کشور است.

پراکندگی این ایستگاه ها در سرتاسر کشور بین 70 تا 150 کیلومتر بوده که در نهایت سرویس هایی همچون RTK نقطه ای، RTK شبکه ای و پردازش آنلاین داده های خام را در اختیار کاربران خود می گذارد. این مسئله قابل ذکر است که وجود زیرساخت، شرط لازم امر کاداستر بوده اما شرط کافی نمی باشد.

نقشه کاداستر معادن کشور

نقشه کاداستر معادن کشور

حدنگاری

از دیگر لازمه های حدنگاری در اختیار گرفتن ابزار مناسب جمع آوری اطلاعات مکانی و توصیفی است.

با وجود سامانه تعیین موقعیت آنی شمیم، نقشه بردارن و کارشناسان ثبتی از ابزار GNSS برای جمع آوری اطلاعات مورد نظر استفاده خواهند کرد. این ابزار نه تنها سرعت برداشت اطلاعات را بهبود می بخشد بلکه موجب می گردد تا نقشه بردار بتواند نقشه های ثبتی و کاداستر شهری را با در اختیار داشتن دقتی در ابعاد سانتی متر و بدون نیاز به پردازش های دفتری ترسیم نماید.

این امر باعث می شود تا جانمایی و تثبیت عرصه املاک به خوبی صورت پذیرد؛ چراکه نقشه برداران و کارشناسان ثبتی در فواصل بلند امکان برداشت اطلاعات را با دقتی سانتی متر به صورت RTK و حتی PPK خواهند داشت.

البته این مسئله قابل ذکر است که کاداستر شهری برای گیرنده های GNSS یک محیط بسیار چالشی محسوب می شود. محیط های شهری مملو از ساختمان های مرتفع متراکم و دکل های فشار قوی برق بوده که یک گیرنده GNSS مناسب می تواند این امر را سهولت بخشد. از دیگر ویژگی های مناسب یک گیرنده GNSS در امر کاداستر می توان به نرم افزار و رابط کاربری آن اشاره نمود. از آنجا که امروزه اکثر افراد با تلفن های همراه هوشمند کار کرده و با آن ها سروکار دارند، پیشنهاد می گردد نرم افزار ابزار GNSS از یک رابط کاربری کاربر پسند و ساده برخوردار باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *