کاربرد گیرنده های GNSS در کشاورزی

کاربرد گیرنده های GNSS در کشاورزی، زمین های کشاورزی و باغات زراعی از جمله عوارضی هستند که در وسعت بالا و حتی بدون مرزبندی مشخص در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

گاهی اوقات، این عوارض در مکان های مختلف با اشکال نامنظم پراکنده شده و می توانند صاحبان مشترک یا متفاوتی داشته باشند. وضعیت هندسی زمین های کشاورزی و باغات زراعی، وضعیت حقوقی آن ها به صورت رسمی و غیر رسمی، ابعاد و اندازه و موقعیت این عوارض می تواند اختلافات زیادی را میان افراد بومی و صاحبان به همراه داشته باشد. از طرف دیگر از نظر صاحبان افزایش سرعت روند کشت زمین های کشاورزی و مکانیزه کردن آن بسیار امری مورد پسند می باشد؛ چراکه افزایش سرعت کشت و درو برابر است با بهره برداری بیشتر از زمین و درنهایت پیشرفت اقتصادی برای صاحبان.

از کاربردهای مهم GNSS در حوزه کشاورزی

از کاربردهای مهم GNSS در حوزه کشاورزی می توان به محاسبه حجم عملیات خاکی برای تبدیل یک زمین به فضایی مناسب برای کشت و درو و محاسبه شیب بندی و تسطیح دقیق برای صرفه جویی در مصرف پمپ های آب کشی و بهبود روند آبیاری اشاره کرد.

همچنین تهیه نقشه های کاداستر زراعی و باغات موجب می گردد تا حدود اراضی کشاورزی و باغات به خوبی مشخص شود. وجود نقشه های دقیق و قابل استناد، اختلاف میان صاحبان در همسایگی و مجاورت یکدیگر را کاهش داده و باعث می شود هیچ کشاورزی از حد خود تخطی نکرده و به زمین های اطراف تجاوز نکند. در بحث طرح های کشاورزی نیز می توان موقعیت مکانی حدود عوارض کشاورزی را روی زمین مطابق با طرح پیاده سازی کرد.

سازمان جهاد کشاورزی و مسئولین مربوطه نیز می توانند بر طرح های پیاده شده نظارت داشته و مجوزهای مربوطه را در زمان کمتری صادر نمایند. از طرف دیگر گشت و بازرسی زمین های کشاورزی با سرعت بیشتر صورت پذیرفته و پاسخگویی به استعلامات از درصد اطمینان بالاتری بهره مند خواهد شد. در زمینه مکانیزه سازی روند کاشت و درو، دستگاه هایی همچون تراکتورها و کمباین ها می توانند به تجهیزات تعیین موقعیت ناوگان خودکار و GNSS مجهز شده و با در اختیار داشتن نقشه زمین کشاورزی در محدوده مورد نظر به فعالیت خود بپردازند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *