سئوالات متداول بخش فروش

1تسهیلات وام 11% (لیزینگ دانش بنیان) شامل چه گروهی از نقشه برداران می شود؟

شامل تمامی نقشه برداران و مشتریان شرکت رایمند می باشد

2آیا پایین بودن قیمت گیرنده iRo نسبت به سایر برند های موجود در بازار نشان از کیفیت پایین آن دارد؟

این موضوع از این نظر مورد بررسی قرار می گیرد که قبل از نوسانات نرخ ارز ، قیمت دستگاه های این شرکت و دستگاه های مشابه خارجی تقریباً برابر و گاهاً حتی بیشتر بود اما از آنجا که 80 درصد تولید این دستگاه داخلی می باشد، پس از بالا رفتن قیمت ارز اختلاف ملموسی بین محصولات این شرکت و سایر شرکت های عرضه کننده به وجود آمد به این دلیل که قیمت محصولات شرکت رایمند وابستگی چندانی به قیمت ارز ندارد.

3مدت زمان تحویل گیرنده iRo از زمان سفارش چه مدت می باشد؟

حداکثر 30 روز از تاریخ سفارش گذاری

4متعلقات گیرنده iRo در زمان تحویل دستگاه چه می باشد؟

متعلقات دستگاه Rover شامل شارژر، کابل شارژر، مبدل شارژر گیرنده، کابل تخلیه داده‌های خام و کیف می‌باشد.

5فایل Antex گیرنده iRo را از کجا بیابم؟

کالیبراسیون آنتن‌های گیرنده‌های GNSS در دو فرمت ارائه می شود: ANTEX و ANTINFO. فرمت ANTINFO یک فرمت قدیمی می‌باشد که فقط برای کالیبراسیون سیگنال های L1 وL2 به کار می‌رود. فرمت ANTEX یک فرمت به‌روز و با قابلیت بالا می‌باشد که برای کالیبراسیون تعداد سیگنالهای بیشتر می باشد. به منظور دریافت فایل ANTINFO به سایت شرکت مکان پرداز رایمند مراجعه نمائید.

6آیا با گیرنده iRo می توان برداشت های ثبتی انجام داد؟

برداشت های ثبتی به صورت RTK مستلزم استفاده از نام کاربری و رمز عبور تایید شده از اداره ثبت می‌باشد که این نام‌کاربری به صورت SSAA و یا SSBR و ... می‌باشد، دریافت نام کاربری و کلمه عبور به صورت ذکرشده شامل شرایط خاص اعلام شده از سوی اداره ثبت می‌باشد. نقاط برداشتی کاربرانی که به صورت عادی ثبت نام برداشت نموده‌اند ، در سیستم اداره ثبت اعتبارسنجی نمی‌گردد.

7در صورت ربوده شدن دستگاه و یا مفقودی آیا امکان بازیابی دستگاه وجود دارد؟

پس از ربوده شدن دستگاه ، درصورت اتصال دستگاه به یکی از سامانه‌های سمت، هدی و یا شمیم، امکان ردیابی دستگاه وجود دارد، بدیهی است که پیگیری دستگاه مفقود شده از هر کدام از سامانه های فوق مشمول طی مراحل اداری می‌باشد و مسئولیتی متوجه شرکت مکان پرداز رایمند نیست.

سئوالات متداول بخش پشتیبانی

1نحوه ثبت نام در سامانه شمیم، سمت، هدی، رایمند و ... به چه ترتیبی می باشد؟

راهنمای ثبت نام در سامانه‌های فوق در وب سایت این سامانه ها و نیز در وب سایت شرکت مکان پرداز رایمند به صورت Pdf ارائه شده است.

2چگونه قبل از حرکت به سایت گارگاهی از عملکرد سامانه شمیم، سمت، هدی، رایمند و ... اطمینان حاصل کنم؟

نرم افزار Raytest که توسط شرکت مکان پرداز رایمند ارائه شده، این امکان را فراهم نموده است که قبل از عزیمت به سایت کارگاه از دریافت تصحیحات و عمکرد سامانه‌های فوق اطمینان حاصل نمائید.

3آیا نرم افزار RaySurvey یا RayMap با هرنوع تلفن همراه با سیستم عامل اندروید مطابقت دارد؟

برای استفاده از نرم افزار RaySurvey حداقل ورژن اندروید 4.4.4 لازم و ضروری می‌باشد همچنین برای استفاده از نرم افزار RayMap حداقل ورژن 4 مورد نیاز می‌باشد.

4هنگام نصب نرم افزار RaySurveyیا RayMap پیغام App Not Installed را دریافت می کنم، دلیل آن چیست؟

حداقل ورژن اندروید لازم به منظور نصب نرم‌افزارهای RaySurveyیا‌ RayMap ، 4.4.4 می‌باشد.

5آیا امکان انتقال نقاط از سایر گیرنده های GNSS یا دوربین نقشه برداری و یا نرم افزارهای نقشه برداری به گیرنده iRo وجود دارد؟
برای انتقال نقاط به هر نحوی به نرم افزار RaySurveyیا RayMap لازم است این نقاط در فرمت قابل قبول برای نرم افزار ارائه شود، این فرمت ها شامل فرمت Txt و Shape می‌باشد.
6اطلاعات کاربری سامانه شمیم جهت دریافت تصحیحات را کجا وارد کنم؟
پورت مربوط به دریافت تصحیحات از سامانه شمیم عدد 2101 و Caster Ip سامانه شمیم 178.252.171.15 می باشد. توجه نمایید در حین وارد کردن اطلاعات فوق از هیچ کاراکتری غیر از "نقطه" یا "Dot" استفاده نکنید.
7چرا داده های ورودی من با فرمت CSV با خطا مواجه می شود؟
داده‌های ورودی در قالب فرمت Txt و یا Csv دارای یک فرمت مشخص می باشد، به این صورت که فایل ورودی دارای یک Header به صورت Name,Easting,Northing, Height می باشد. در سطرهای بعدی، نام و مختصات نقاط مطابق با Header فوق وارد فایل ورودی گردد. در حین وارد نمودن فایل Txt و یا Csv لازم است ستون های مربوط به نقاط به صورت صحیح معرفی شوند. بدون Header هم ذکر شود.
8چرا داده های ورودی من با فرمت SHP با خطا مواجه می شود؟
هنگام ورود فایل shp باید فایلهای shx ، dbf ، prj و cpg در کنار پسوند Shp در کنترلر کپی شوند.
9چگونه می توانم از وجود بسته اینترنتی در اپراتور سیم کارت خود اطمینان حاصل کنم؟
درصورتیکه اپراتور ارئه دهنده خدمات ایرانسل باشد، شماره #4*1*555* و درصورتیکه اپراتور ارئه دهنده خدمات همراه اول باشد شماره #11*140* را شماره‌گیری کنید.
10درلیست Get Source Table در کنار الگوریتم های شبکه عبارات GG، GGB و GGBG به چه معناست؟ من کدام را انتخاب کنم؟
عبارت GG مخفف GPS و گلوناس، عبارت GGB مخفف GPS ،گلوناس و بیدو و عبارت GGBG مخفف جی.پی.اس، گلوناس، بیدو و گالیله می‌باشد.
11درلیست Get Source Table در کنار الگوریتم های شبکه عبارات RTCM2.3 به چه معناست؟ من کدام یک را انتخاب کنم؟
تصحیحات ارسالی از سوی سامانه های موجود در کشور از جمله سامانه شمیم با فرمت RTCM می باشد، آخرین نسخه این فرمت RTCM3 می‌باشد که RTK تحت شبکه را پشتیبانی میکند، در حین کار با سامانه های موجود از RTCM3 استفاده گردد.
12الگوریتم شبکه RTK خود را انتخاب کرده ام، از وجود اینترنت اطمینان دارم اما آیکون صاعقه پس از لمس Connect غیر فعال می شود، دلیل چیست؟
برای دریافت تصحیحات پس از لمس گزینه Get Source Table و انتخاب الگوریتم های شبکه از قبیل ( iMax GGBG, VRS GGBG و .....)، گزینه Send GGA Method را در حالت Continous قرار دهید.
13Send GGA Method چیست؟
سرور ارائه دهنده خدمات به منظور ارسال تصحیحات، نیازمند موقعیت گیرنده Rover می باشد، لذا موقعیت Rover در قالب GGA Method به سرور ارسال می‌شود.
14از وجود اینترنت اطمینان دارم اما با لمس عبارت Get Source Table پیغام Could Not Connect to Caster را دریافت می کنم، دلیل چیست؟
عمده ترین دلایل عبارتند از عدد پورت و Caster Ip سامانه شمیم به ترتیب 2101 و 178.252.171.15 می باشند، درصورتیکه این مقادیر به درستی وارد نشوند، ابتدا با پیغام In Progress, Please Wait و در نهایت پیغام Could Not Connect to Caster ظاهر میگردد. یکی از دلایل دیگر استفاده از VPN در حین برداشت می‌باشد، در هنگام برداشت از اتصال به VPN خودداری گردد.
15آیا برای دریافت تصحیحات حتما نیاز به اینترنت 4G است؟
خیر، برای دریافت تصحیحات اینترنت نسل دوم یا Edge نیز کافی می باشد
16چرا بعد از دریافت تصحیحات تعداد ماهواره های گیرنده افت می کند؟ آیا گیرنده iRo مشکلی دارد؟
خیر، عدد بزرگتر نشانگر تعداد ماهواره‌های ردیابی‌شده و عدد کوچکتر نشانگر تعداد ماهواره‌های استفاده شده برای تعیین موقعیت گیرنده می‌باشد.
17عدد Age بیانگر چیست؟
این عدد بیانگر میزان تاخیر در دریافت تصحیحات بر حسب ثانیه می‌باشد. در زمان دریافت تصحیحات دقت کنید که عدد Age بر روی یک یا دو قرار داشته باشد. مفهوم عدد Age زمانیکه بر روی یک باشد، این است که گیرنده یک ثانیه قبل تصحیحات را دریافت کرده است.
18عدد HRMS و VRMS بیانگر چیست؟
عدد HRMS بیانگر دقت مسطحاتی و VRMS دقت ارتفاعی می‌باشد.
19چرا عدد Age گیرنده iRo من از 4 و 5 ثانیه پایین تر نمی‌آید؟
پس از روشن شدن گیرنده درصورتیکه در مقابل حالت Mode عبارت Diff قرار داشته باشد، عدد age بر روی 4 یا 5 خواهد بود که این عدد بیانگر دریافت تصحیحات از SBAS با تاخیر زمانی 4 یا 5 ثانیه می‌باشد، پس از انجام تنظیمات پروفایل سامانه شمیم و به محض دریافت تصحیحات عدد Age بر روی یک قرار می‌گیرد.
20چرا عدد Age گیرنده iRo من پس از دریافت تصحیحات از 1 تا 10 متغیر است؟ آیا گیرنده iRo من مشکلی دارد؟
به دلیل لینک نامناسب اینترنتی و عدم دریافت تصحیحات بطور منظم ممکن است عدد Age بین یک تا 10 تغییر کند.
21تصحیحات دریافت می‌کنم، عدد Age گیرنده iRo زیر 3 ثانیه است اما HRMS بالای 5 یا 10 سانتی متر است؟ آیا گیرنده iRo من مشکلی دارد؟
در برداشت به روش RTK به ازای هر کیلومتر یک میلیمتر خطا اضافه میشود، بنابراین در بیس لاین‌های بلند، رسیدن به دقت 2 سانتیمتر یا بهتر عملا غیرممکن می‌باشد.
22چرا پیغام Please keep close to the sensor را دریافت می کنم؟
ارتباط نرم‌افزار با گیرنده از طریق بلوتوث برقرار می‌گردد، حداکثر برد بلوتوث 20 متر می‌باشد، در صورتیکه ارتباط بلوتوثی نرم‌افزار با گیرنده به هر دلیل دچار اختلال گردد، این پیغام ظاهر می‌شود، در صورت عدم برقراری ارتباط مجدد، بلوتوث گوشی یا کنترلر را خاموش نموده و دوباره از طریق نرم‌افزار به گیرنده متصل شوید.
23در دیتاشیت دستگاه دقت مسطحاتی دستگاه را 8 میلیمتر + 1 بی.دی.ام زده است، اما HRMS من حین برداشت به 8 میلیمتر هیچ نرسیده است؟ آیا گیرنده iRo من مشکلی دارد؟
در برداشت به روش RTK به ازای هر کیلومتر یک میلیمتر خطا اضافه میشود، بنابراین عدم مدلسازی خطا در بیس لاین‌های بلند به علت تغییر شرایط اتمسفری گیرنده Rover با گیرنده Base ، رسیدن به دقت 8 میلیمتر امکان‌پذیر نیست.
24عدد Age صفر در برداشت رادیو به چه معناست؟
درصورتیکه عدد Age بر روی صفر قرار داشته باشد، بیانگر این است که تصحیحات ارسالی از گیرنده بیس دریافت نمی گردد.در این شرایط ابتدا از ارسال تصحیحات گیرنده بیس اطمینان حاصل نمایید، سپس تنظیمات مربوط به گیرنده Rover را کنترل کنید.
25آیا برای برداشت استاتیک گیرنده را باید در حالت Base تنظیم کنم؟
خیر، برای برداشت استاتیک باید گیرنده بر روی حالت Rover قرار داشته باشد، فقط در صورتی از حالت Base استفاده نمائید که بصورت رادیویی کار میکنید و همزمان داده خام مربوط به ایستگاه Base برای پس‌پردازش مورد نیاز می‌باشد
26چرا گیرنده iRo در خروجی برداشت Static در نرم افزار یک سری از نقاط را به نام Unknown ذخیره کرده است؟
برای برداشت استاتیک پس از ردیابی تعداد ماهواره کافی اقدام به شروع برداشت و در نهایت توقف برداشت نمایید، درصورتیکه بدون توقف برداشت گیرنده خاموش شود، نقطه با نام Unknown ذخیره می‌گردد. درصورتیکه گیرنده در حالت Base خاموش و در محیط Indoor روشن و سپس به منظور برداشت به محیط باز منتقل گردد، نقطه با نام Unknown ذخیره می‌گردد. درصورتیکه در حین برداشت، بدلیل اتمام شارژ باتری، گیرنده خاموش گردد، نقطه با نام Unknown ذخیره می‌گردد.
27فرق برداشت Static و Static and Kinematic چیست؟
در برداشت استاتیک داده خام صرفا از زمان شروع برداشت تا زمان اتمام برداشت نقطه ذخیره می‌گردد، ولی در برداشت به روش Static and Kinematic ، داده خام علاوه بر ذخیره‌سازی بر روی نقطه، در حین حرکت به نقطه بعدی ( در بین نقاط) نیز ذخیره می‌شود.
28برای تبدیل داده های باینری گیرنده iRo به راینکس چه باید کرد؟ نرم افزار تبدیل راینکس را از کجا تهیه کنم؟
داده‌های خام ذخیره شده در گیرنده با فرمت باینری می‌باشد، برای تبدیل داده های باینری گیرنده iRo به راینکس باید از کانورتور ارائه شده توسط شرکت رایمند (Rinex Creator) استفاده کنید. کانورتور ذکر شده در دو نسخه 32 و 64 بیتی در وب‌سایت شرکت رایمند در دسترس کاربران قرار گرفته است.
29برداشت و پردازش به صورت PPK چیست؟ حداقل زمان برای استقرار روی یک نقطه در حالت PPK چقدر است؟
حالت ppk موقعی استفاده میشه که در منطقه مورد نظر اینترنت موجود نبوده و به صورت افلاین برداشت انجام شود. برای پردازش داده‌های ذخیره شده به روش ppk میتوان از نرم افزارهای پردازش داده‌های GNSS از قبیل LGO استفاده نمود. همچنین داده‌های مورد نظر را میتوان در سامانه‌هایی مثل هدی و یا شمیم پردازش کرد ، نحوه پردازش این داده‌ها در سایت شمیم توضیح داده شده است. به‌منظور برداشت حالت ppk با گیرنده iRo، ابتدا از قسمت Setting گزینه Data logging را انتخاب کرده، loging mode دستگاه روی حالت static and kinematic قرار دهید. نرخ loging rate را بر روی یک ثانیه قرار دهید. برای برداشت به روش PPK ، نقطه اول را ابتدا ده دقیقه برداشت نموده و سپس نقاط بعدی را حداقل یک دقیقه برداشت نمائید. بدیهی است مدت زمان ذکر شده برای شرایط نرمال محیطی و آسمان باز بوده و با افزایش فاصله از ایستگاه بیس، زمان برداشت افزایش پیدا می‌کند. در زمان برداشت ppk از خاموش کردن گیرنده، قرار دادن گیرنده کنار دیوار یا ساختمان‌های بلند یا زیر درختان ، سروته کردن گیرنده بدلیل از بین رفتن عدد ابهام فاز که منجر به عدم پردازش داده‌های برداشت شده می گردد، خودداری کنید.
30ارتفاع آنتن iRo از کجا محاسبه می شود؟
ارتفاع دستگاه در حین برداشت از قسمت زیرین یا کف دستگاه محاسبه می‌شود.