شبکه های دائمی GNSS چیست؟
شبکه های دائمی GNSS چیست؟

شبکه های دائمی GNSS چیست؟

تعیین مختصات با استفاده از گیرنده های GNSS که مخفف (Global Navigation Satellite Systems) می باشد،یکی از مطمئن ترین و دقیق ترین روش های تعیین مختصات است. اما رسیدن به نتیجه مطلوب مستلزم رعایت نکاتی می باشد. حصول مختصات از گیرنده های GNSS معموال به دو روش کد (Code) و فاز (Phase Carrier) انجام می پذیرد که در مقالات قبلی به صورت مفصل پیرامون آن ها صحبت گردید. اما در این متن نیز به صورت مختصر توضیحاتی ارائه خواهد گردید.

در روش استفاده از کد، مختصات به سرعت حاصل می شود اما دقتی متغیر بین چند متر تا چند ده متر دارد. بنابراین این روش تنها جهت استفاده در ناوبری مناسب است. روش دیگر روش استفاده از فاز است. دقت این روش بین چند میلیمتر تا چند سانتیمتر است، اما دارای پیچیدگی های بیشتری است. یکی از مهمترین شرایط لازم برای حصول به دقت بالا در روش استفاده از فاز، استفاده از روش تفاضلی یا دیفرانسیلی است. این بدان معنا است که جهت رسیدن به بهترین دقت، باید همواره یک دستگاه گیرنده GNSS ،در نقطه ای ثابت، مستقر شده و همزمان با دستگاه دیگر مشاهدات را برداشت نماید. پس هر کاربر نیاز به داشتن دو دستگاه دارد و همزمان باید هر دو را مدیریت کند. در این روش، نقطه نخست که به نقطه مرجع یا رفرانس شناخته می شود، باید بر روی نقطه ای با مختصات معلوم در سیستم مختصات کشوری مستقر شود تا مختصات های گرفته شده از آن بطور هماهنگ و در سیستم مختصات کشوری باشد. چون فاصله تقریبی دو گیرنده نباید از حدود 40 کیلومتر تجاوز کند، در صورت یافت نشدن نقطه ای در این محدوده، باید ابتدا مختصات را به نقطهای کمکی انتقال داد و سپس با جابجایی رفرانس به نقطه کمکی و تکرار عملیات، مختصات معلوم را به محدوده پروژه منتقل کرد که این به معنای طولانی شدن کار و افزایش هزینه و همچنین، کاهش دقت است.

 

در صورتی که بخواهیم در یک پروژه ملی مانند آنچه در کاداستر جامع مد نظر می باشد، از گیرنده های GNSS ،استفاده کنیم، با در نظر گرفتن تمامی نکات فوق الذکر طراحی یک شبکه پیوسته از نقاط معلوم و گیرنده های دائم مستقر بر روی آن خواهد راه حلی برای مشکلات می باشد. این تجربه ای است که تقریبا تمامی کشور های توسعه یافته در پروژه های مشابه خود در سطح ملی داشته اند.

مزایای ایجاد این شبکه های GNSS:

از مزایای ایجاد این شبکه ها، به صورت فهرست وار، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افزایش حد اکثر فاصله مجاز بین گیرنده ها و در نتیجه کاهش تعداد مورد نیاز آنها برای پوشش یک منطقه که منجر به کاهش تعداد دستگاه های مورد نیاز و در نتیجه کاهش هزینه، خواهد شد.
 •  ایجاد شبکه ای همگن از مختصات.
 • افزایش طول برد استفاده از دستگاه ها با حذف رادیو و استفاده از سیستم GSM و اینترنت جهت ارسال تصحیحات.
 •  کم شدن وابستگی دقت نقاط به فاصله از ایستگاه مرجع و در نتیجه داشتن دقتی همگن برای تمامی نقاط.
 • تعدیل و سرشکنی شبکه با استفاده از برداشت های 20 ساعته و در نتیجه تدقیق شبکه.
 •  استفاده از الگوریتم های پیچیده جهت محاسبه پارامتر ها و خطاهای گیرنده و تعدیل آن با استفاده از چند ایستگاه مجاور آن و در نتیجه داشتن مختصاتی صحیح و دقیق.
 • دسترسی همیشگی به مختصات برای تمامی کاربران مستقر در محدوده تحت پوشش شبکه در تمامی ساعت فعالیت شبکه به صورت شبانه روزی.
 • امکان تعیین مختصات برای کاربران تنها با استفاده از یک تک گیرنده.
 •  عدم نیاز کاربر به استفاده و استقرار بر روی نقطه معلوم و در نتیجه تسریع عملیات تعیین موقعیت و همچنین افزایش دقت نقاط برداشت شده با حذف خطای استقرار.
 •  امکان اخذ آبونمان و هزینه استفاده برای کاربران و در نتیجه، بهره برداری مالی از شبکه.
 •  امکان صحت سنجی و همچنین تعیین دقت نقاط برداشت شده توسط کاربران جهت مدیریت بهتر فرآیند ها.
 •  امکان نظارت بر کاربران و تهیه نمودار های آماری.
 •  امکان استفاده از شبکه برای کاربرد های متنوع اعم از ناوبری دقیق برای سیستم های حمل نقل و امداد، مشاهده فعالیت های تکتونیکی و لرزه نگاری و سایر
 • استفاده های علمی نظیر مطالعات یونوسفریک و اتمسفریک و هواشناسی و سایر پروژه های تحقیقاتی در سطح ملی.
 •  امکان تعامل و هماهنگی بین دستگاه ها، ارگان ها، سازمان ها چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی در تمامی پروژه های عمرانی و سایر پروژه هایی که قسمتی از آن را اطالعات مکان محور تشکیل میدهد، چه در سطح درون سازمانی چه در سطح برون سازمانی با داشتن یک بستر مختصاتی مشترک، سهل الوصول و دقیق.
 •  تمامی این موارد، باعث شده است تا شبکه های دائمی GNSS جزو جدایی ناپذیرپروژه های تعیین موقعیت در سطح ملی باشد

 

به لطف خداوند متعال و به کارگیری دانش بومی، شرکت مکان پرداز رایمند توانسته است به عنوان یک شرکت دانش بنیان با بیش از یک دهه تجربه از سال 1389 از ارکان اصلی راه اندازی شبکه های زیرساخت در کشور باشد. شرکت مکان پرداز رایمند شبکه های زیرساختی همچون شبکه تعیین موقیت آنی شرکت گاز استان تهران، شبکه تعیین موقعیت RTK سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، ایستگاه تعیین موقعیت آنی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم و ایستگاه تعیین موقعیت آنی شهرداری همدان را در سطح کشور راه اندازی نماید. گیرنده iRNet به عنوان یکی از محصولات این شرکت جز رده بهترین دستگاه های CORS که مخفف (Continuously Operating Reference Stations) برای راه اندازی شبکه های زیرساخت معرفی گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *