gps شمیم

 

gps شمیم : آیا تا به حال به این مسأله فکر کرده اید که چنانچه اطلاعات سازمان ها و مراجع مختلفی که با یک ملک در ارتباطند (مثلاً شهرداری ، اداره آب و فاضلاب – برق – گاز – مخابرات ، مالیات ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور … ) یکسان و هماهنگ نباشد چه دردسرهایی برای هریک و مالک این بنا به وجود می آید ؟ در صورت تداخل و تعارض همین ملک با همسایگان خود چگونه می توان از طرفین احقاق حق کرد ؟

 به عنوان مثالی دیگر اگر عواملی مانند سیل یا زلزله مرزبندی ساختمان های کنار هم را به هم ریخته و سبب شوند تا محدوده آن ها قابل تفکیک و تشخیص نباشد چگونه می توان حاشیه هریک را از دیگری تفکیک کرده و یا چنانچه در زمینی با ارزش چند ده میلیون تومانی در یک متر مربع ، قطعه ای با عرض کم اما طول زیاد اشتباه محاسبه شود ، مبلغ قابل توجهی که در این میان نادیده گرفته می شود را چه فرد یا نهادی جبران می کند ؟

همه این سوالات که مدت ها قبل در تعدادی بیشتر ، حالاتی پیچیده تر و با شبهاتی پرشمارتر برای سازمان های ذیصلاح در سراسر دنیا پیش آمده است ، سبب شده است تا سامانه هایی برای تهیه داده و نقشه های دقیقتری شکل گیرد که با در اختیار گذاشتن اطلاعاتی یکسان در اختیار افراد و مجموعه های نیازمند به آن ها ، از حجم مشکلات به وجود آمده در اثر فقدان یا اشتباه این اطلاعات کاسته شود .

سامانه شمیم (gps  شمیم ) نیز به عنوان یکی از همین سامانه ها ، به منظور سر و شکل دادن و همسان سازی نقشه های موجود از املاک کشور به وجود آمد ، اما پیش از رسیدگی به این مطلب ، آشنایی با قانون جامع حدنگار (کاداستر) کشور اجتناب ناپذیر است .

جامع حدنگار کشور یا کاداستر

در تعریف نظام جامع اطلاعات املاک و حدنگار کشور ( جی پی اس داکاستر) آمده است که این سامانه مرجعی مکان محور به منظور گردآوری اطلاعات حدنگاری و تهیه نقشه از همه زمین ها و ساختمانهاست که به واسطه تصاویر زمینی ، دریایی ، هوایی ، ماهواره ای و همچنین کلیه امور محاسباتی مرتبط با gps نقشه برداری ، در پی تعیین و ثبت اطلاعات آن ها از جمله اندازه ، کاربری ، مشخصات رقومی ، ثبتی یا حقوقیشان می باشد .

بدیهیست که وقتی چنین سامانه ای به صورت یکپارچه و هماهنگ در سراسر کشور برپا شده و مورد استفاده قرار می گیرد ، بسیاری از مشکلات فوق الذکر پیش از مطرح شدن از بین رفته  بدین ترتیب انجام عملیات های عمرانی ، واگذاری ها و پرداختی ها به دولت یا دریافت خدمات از آن با سهولت بیشتری انجام می پذیرد .

ماده ۹ و ۱۰ قانون حدنگار

طبق این دو ماده از اساسنامه فوق ، همه دستگاه هایی که به نحوی با املاک مختلف در ارتباطند (مالکشان بوده یا به آن ها نظارت دارند) ، موظفند تا تمام مستندات و اطلاعات توصیفی این عناصر از قبیل مشخصات ثبتی ، نوع کاربری ، نام بهره‌ بردار و نقشه‌های مختصات جغرافیایی هریک را به منظور صدور سند مالکیت حدنگار به این سازمان تسلیم کنند .

این در حالیست که بنا به درخواست سازمان نقشه برداری کشور ، حتی نیروهای مسلح نیز مشمول انجام این بندها بوده و باید تا جایی که ارائه اطلاعات به مصالح امنیتی و نظامی کشور لطمه وارد نکند در ارائه آن ها همکاری کنند .

تنها توجه به این دو اصل از مواد 20گانه سبب میشود تا به این نکته پی ببریم که ثبت نام در این سامانه و به دنبال آن تهیه و تسلیم این داده ها تا چه حد مهم بوده و وجود واسطه ای استاندارد برای تحقق این اهداف تا چه حد مهم است .

 gps شمیم

gps شمیم به عنوان وسیله ای که به این مقاصد به ویژه اهداف ماده ۹ و ۱۰ قانون حدنگار جامه عمل می پوشاند ، جی پی اس مخصوصیست که با توانایی مشاهده و ثبت ویژگی های مسطحاتی یک محدوده ، با تلورانس 5 سانتیمتر اطلاعات مورد نیاز کاربرد را نمایش می دهد .

شمیم که خود اختصار « شبکه ملی یکپارچه ملک» می باشد ، بواسطه برقراری ارتباط با ایستگاه های ثابت و برداشت های لحظه ای که با ارتباط مخابراتی و سیم کارت های متصل شده بر روی دستگاه های متحرک به برداشت داده ها می پردازد ، با کامل شدن اطلاعاتش طی سال های آینده به تنها مرجع رسمی استعلام اطلاعات مرتبط با املاک تبدیل شده و عرضه اطلاعات به آن برای همگان الزامی می شود .

gps شمیم به عنوان واسطه ای برای تحقق این هدف ، وسیله ایست که با جمع آوری اطلاعات حتی به مطالعات ژئودینامیکی ، زمین شناسی میکروژئودوی ، مطالعات جابجایی گسل ها یا مقدمات ساخت سدها و دیگر سازه های بزرگ کمک کرده و علاوه بر کاهش بروز خطا در آن ها ، به بالا رفتن سرعت وکیفیت هریک نیز کمک می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *