روش های بهبود دقت RTK به خصوص L_BAND

از دیگر روش های بهبود دقت می توان به سامانه های L_BAND اشاره کرد. این سامانه نظیر SBAS است با این تفاوت که اولا منطقه پوشش آن جهانی است و دوم اینکه یک سیستم تجاری است؛ یعنی این سیستم توسط بخش خصوصی ایجاد شده و رایگان نیست. با استفاده از سیستم های L_BAND می توان بدون نیاز به سامانه یا لینکی مانند لینک رادیویی HF و یا اینترنت و با استفاده از یک تک گیرنده به سرویس های مختلفی دسترسی پیدا کرد که خطای زیر یک متر، زیر 30 سانتی متر و یا زیر 10 سانتی متر دارند.

Star fire،Terra Star و Atlas، نمونه هایی از سیستم L_BAND هستند که سرویس دهی می کنند. جهت استفاده از سرویس های مذکور دو شرط لازم است. اول اینکه باید گیرنده هایی داشته باشیم که این سامانه ها را پوشش دهد و دوم اینکه باید اشتراک این سامانه ها را خریداری کنیم. این اشتراک می تواند ماهیانه، فصلی و یا سالیانه باشد.

شرکت دانش بنیان مکان پرداز رایمند به عنوان اولین و تنها تولید کننده محصولات GNSS/GPS در ایران از سال 1389 آغاز به کار کرده است. این شرکت در اردیبهشت ماه سال 1397 (سال حمایت از تولید کالای ایرانی) با همکاری سازمان نظام مهندسی استان قزوین همایشی تحت عنوان آشنایی با روش های تعیین موقعیت ماهواره ای و کار با سامانه های تعیین موقعیت RTK تحت وب (شمیم، سمت، هدی، رایمند و …) برگزار نمود. نمونه هایی از صحبت های مهندس سحابی روشن مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در رسانه های آنلاین در دسترس عموم قرار گرفته است. ویدیوی قابل مشاهده پیرامون روش های بهبود دقت به خصوص L_BAND است که در ادامه به آن پرداخته می شود.دیدگاه ها بسته شده است