نخستین دوره آیین اهدای جایزه ملی ابوریحان

نخستین مراسم «آیین اعطای جایزه ملی ابوریحان » با مشارکت سازمان نقشه برداری کشور، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان فضایی
ایران، دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران و انجمن نجوم کشور در سالن یاران بهشتی در سازمان برنامه و بودجه با حضور جمع کثیری از جامعه علمی و برخی از مسئولین در روز چهارشنبه مورخ ۱۳ شهریور ماه برگزار شد.
شناسایی ابوریحان های جدید زمان حال ، یکی از اهدف « آئین اعطای و جایزه ملی ابوریحان »
مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور در آغاز آئین اعطای جایزه ملی ابوریحان گفت: امروز به تناسب موضوعاتی که ابوریحان روی آن کار کرده از متخصصان حوزه های نقشه برداری، جغرافیا ونجوم تقدیر و تشکر می شود. وی ادامه داد: وجوه شخصیتی و جامع بودن ابوریحان نشان می دهد که او تنها یک نقشه بردار نیست ودر شاخه های متعددی از جمله نجوم، جغرافیا و زبانشناسی و… سرآمد است. شفیعی افزود: علم باید بیشتر در حل مشکلات جامعه قرار بگیرد همچون ابوریحان که علم را در راستای مسائل جامعه به کار گرفت. « آئین اعطای جایزه ملی ابوریحان بیرونی» حاصل تعامل و همکاری سه
دستگاه اجرائی
امیرسرتیپ دوم فخری گفت: در حال حاضر با کمبود و فقر اطلاعات مکانی مواجه هستیم و به دلیل نبود داده روزآمد منابع کشور اتلاف شده و بسیاری از اقدامات بی نتیجه می ماند. وی در نخستین دوره آیین اعطای جایزه ملی ابوریحان ویژه مهندسان نقشه برداری، مهندسان علوم فضا، متخصصان علوم جغرافیایی و علوم نجوم به مناسبت گرامیداشت سالروز تولد ابوریحان بیرونی در سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: نقطه ضعفی که در سازمان ها مشاهده می شود ضعف در تعامل و همکاری سازمانی است که منجر به موازی کاری در کشور می شود. در همین راستا با مدیریت صحیح امکانات و ظرفیت های موجود در کشور بسیاری از دوباره کاری ها در بین دستگاه های دولتی کنترل می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم که شخصیت‌های برجسته علمی و اجرایی کشور حضور داشتند ۴ نفر دیگر نیز شایسته تقدیر معرفی شدند.
این مراسم که در سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور رئیس این سازمان، رئیس سازمان نقشه برداری کشور، رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح، اعضای انجمن نجوم کشور و جمعی از دانشگاهیان برگزار شد برای نخستین بار جایزه ملی ابوریحان به پژوهشگران و متخصصان رشته نجوم، جغرافیا و نقشه برداری اهدا شد.
اسامی تقدیر شدگان به این شرح است: دکتر فرهاد صمدزادگان، دکتر علی اصغر آل شیخ، مهندس حسین سحابی روشن و دکتر علی عزیزی، زهرا پیشگاهی فرد، ایران قاضی، سپیده فاطمه امامی، علی اکبر عنابستانی، مهدی جوانشیری، احمد کیاست پور، یوسف ثبوتی و دکتر میراحمد قاسم پور.

ادامه خبر: حسین سحابی روشن از برگزیدگان جایزه ملی ابوریحان

منبع خبر : iribnews

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *