عوامل ایجاد کننده خطا در سامانه های تعیین موقعیت آنی

نقشه برداران همواره در بحث های تعیین موقعیت ماهواره ای با کاربری دقیق همچون GIS، Mapping، Surveying از گیرنده های GNSS استفاده می کنند. عواملی مانند اثر مدار ماهواره ها، اثر ساعت ماهواره ها، اثر یونوسفر، اثر تروپوسفر، اثر شکسته شدگی سیگنال در محیط هایی که امکان بازتاب سیگنال ها در آن ها وجود دارد (مانند محیط های شهری و یا سطح آب دریا) و همچنین اثراتی که تداخل امواج محیطی بر روی سیگنال می گذارند، باعث کاهش دقت می شود. از لحاظ آماری این دست از عوامل دقت را از 3 تا 100 متر دست خوش تغییر می کنند. این عوامل شامل سه بخش فضایی، محیطی و زمینی می شوند. در بخش فضایی از عوامل ایجاد کننده خطا می توان به دقت ساعت ماهواره و دقت مداری ماهواره اشاره نمود. در بخش محیطی نیز می توان عواملی همچون اثر گذاری اتمسفر (یونوسفر و تروپوسفر) و اثر چند مسیری را نام برد. عامل سوم، عامل زمینی می باشد که مربوط به کاربر (عدم تراز گرفتن ژالون و سانتراژ) و به گیرنده GNSS (خطای ساعت گیرنده و عدم کالیبراسیون گیرنده) است.

شرکت دانش بنیان مکان پرداز رایمند به عنوان اولین و تنها تولید کننده محصولات GNSS/GPS در ایران از سال 1389 آغاز به کار کرده است. این شرکت در اردیبهشت ماه سال 1397 (سال حمایت از تولید کالای ایرانی) با همکاری سازمان نظام مهندسی استان قزوین همایشی تحت عنوان آشنایی با روش های تعیین موقعیت ماهواره ای و کار با سامانه های تعیین موقعیت RTK تحت وب (شمیم، سمت، هدی، رایمند و …) برگزار نمود. نمونه هایی از صحبت های مهندس سحابی روشن مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در رسانه های آنلاین در دسترس عموم قرار گرفته است. ویدیوی قابل مشاهده پیرامون عوامل ایجاد کننده خطا در سامانه های تعیین موقعیت ماهواره ای آنی مطالبی را بیان و درباره روش های بهبود دقت صحبت خواهد کرد که در ادامه به آن پرداخته می شود.


1 دیدگاه

  1. […] و شرایط اتمسفری به صورت مفصل بحث خواهد شد. خلاصه عوامل ایجاد کننده خطا در بخش همایش ها و سمینارها  قابل مشاهده […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *