بهبود دقت به روش RTK

روش دیگر بهبود دقت و دستیابی به دقت بالا، روش RTK کلاسیک است. در این روش دو گیرنده که قابلیت RTK دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این گیرنده ها در نقطه معلوم به عنوان گیرنده BASE قرار می گیرد و گیرنده بعدی به عنوان گیرنده ROVER عملیات برداشت و پیاده سازی را انجام می دهد. نقطه معلوم نقطه ای است که یا مستقیما توسط متولیان امور نقشه برداری مانند سازمان نقشه برداری کشور و یا سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشوری ایجاد شده است (که به این نقاط، نقاط پایه ای ژئودزی می گویند) و یا اینکه از روی نقاط پایه در منطقه ای که حوزه فعالیت نقشه برداری است، بدست می آیند.

در روش RTK، گیرنده ROVER از طریق لینک رادیویی UHF با گیرنده BASE ارتباط برقرار می کند. از آنجایی که موقعیت BASE معلوم است، آنچه از BASE به ROVER ارسال می شود، مشاهدات BASE است. در این روش پردازنده روی دستگاه ROVER قرار دارد و اطلاعاتی که از BASE دریافت می کند را پردازش می کند و به نقطه مجهول مختصات می دهد. با استفاده از این روش می توان به دقت سانتی متر برای نقطه مجهول رسید.

شرکت دانش بنیان مکان پرداز رایمند به عنوان اولین و تنها تولید کننده محصولات GNSS/GPS در ایران از سال 1389 آغاز به کار کرده است. این شرکت در اردیبهشت ماه سال 1397 (سال حمایت از تولید کالای ایرانی) با همکاری سازمان نظام مهندسی استان قزوین همایشی تحت عنوان آشنایی با روش های تعیین موقعیت ماهواره ای و کار با سامانه های تعیین موقعیت RTK تحت وب (شمیم، سمت، هدی، رایمند و …) برگزار نمود. نمونه هایی از صحبت های مهندس سحابی روشن مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در رسانه های آنلاین در دسترس عموم قرار گرفته است. ویدیوی قابل مشاهده پیرامون بهبود دقت به روش RTK است که در ادامه به آن پرداخته می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *