روش های بهبود دقت RTK و سیستم SBAS

یکی از روش های بهبود دقت عبارت است از استفاده از سامانه های SBAS. در گیرنده های مختلف GPS ( حتی در GPSهای ارزان قیمت) گزینه SBAS در جدول مشخصات فنی وجود دارد. SBAS مخفف Satellite-Based Augmentation System یا سامانه های کمک ناوبری ماهواره ای است.

با استفاده از سیستم SBAS امکان دستیابی به دقت 1 تا 3 متر فراهم می شود. عمده گیرنده های تک فرکانسه و حتی گیرنده های ارزان قیمت، این سیستم را پوشش می دهند. اما برای اینکه بتوانیم از سیستم SBAS استفاده کنیم، باید زیر ساختی در منطقه جغرافیایی مورد نظر ایجاد شده باشد..

سیستم های SBAS معمولا توسط بخش دولتی ایجاد می شوند و رایگان در اختیار عموم قرار می گیرند. اولین سیستم SBAS ایجاد شده، WAAS است که توسط آمریکا ایجاد شده و کل آمریکا و کانادا را تحت پوشش قرار می دهد. بعد از آن اتحادیه اروپا و هند نیز چنین سیستم هایی را راه اندازی کردند

شرکت دانش بنیان مکان پرداز رایمند به عنوان اولین و تنها تولید کننده محصولات GNSS/GPS در ایران از سال 1389 آغاز به کار کرده است. این شرکت در اردیبهشت ماه سال 1397 (سال حمایت از تولید کالای ایرانی) با همکاری سازمان نظام مهندسی استان قزوین همایشی تحت عنوان آشنایی با روش های تعیین موقعیت ماهواره ای و کار با سامانه های تعیین موقعیت RTK تحت وب (شمیم، سمت، هدی، رایمند و …) برگزار نمود. نمونه هایی از صحبت های مهندس سحابی روشن مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در رسانه های آنلاین در دسترس عموم قرار گرفته است. ویدیوی قابل مشاهده پیرامون روش های بهبود دقت و سیستم SBAS است که در ادامه به آن پرداخته می شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *