سرویس SPS و دقت آن در شرایط مختلف

سرویس SPS، سرویس استاندارد است و می توان گفت خروجی گیرنده هایی نظیر گیرنده های ارزان قیمتی که در گوشی های هوشمند، تبلت ها و GPSهای دستی استفاده می شوند، سرویس SPS است. که در شرایط نرمال دقت قابل وصول برای آن ها، 3 تا 30 متر است؛ البته این دقت در شرایط چالشی (مناطق شهری، مناطقی که دارای پوشش درخت و گیاه هستند یا مناطق جنگلی و یا محیط هایی که دارای عوامل مختل کننده سیگنال هستند) به مراتب کاهش می یابد و گاهی دقت به 50، 100 و یا حتی 200 متر هم می رسد. تمامی سرویس های GPS در دسترس، خروجی SPS دارند. در کاربردهای عمومی، مانند آنچه که در گوشی های هوشمند برای مسیریابی و یا برای فرستادن لوکیشن برای آدرس دهی استفاده می شود، در سیستم های حمل و نقل یا در مدیریت ناوگان از GPS استفاده می شود. معمولا گیرنده های ارزان قیمت (در حد 3 یا 4 دلار) هم این سرویس را دارند.

گیرنده های ارزان قیمت که معمولا در دسترس عموم مردم قرار دارند، دارای خروجی SPS هستند؛ اگرچه می توان از این گیرنده ها برای موقعیت یابی استفاده کرد، ولی دقت پایینی دارند. این دقت در محیط های چالشی کمتر می شود. در تمامی این گیرنده ها و گیرنده هایی که در سیستم های حمل و نقل یا در مدیریت ناوگان مورد استفاده قرار می گیرند، از GPS استفاده می شود.

شرکت دانش بنیان مکان پرداز رایمند به عنوان اولین و تنها تولید کننده محصولات GNSS/GPS در ایران از سال 1389 آغاز به کار کرده است. این شرکت در اردیبهشت ماه سال 1397 (سال حمایت از تولید کالای ایرانی) با همکاری سازمان نظام مهندسی استان قزوین همایشی تحت عنوان آشنایی با روش های تعیین موقعیت ماهواره ای و کار با سامانه های تعیین موقعیت RTK تحت وب (شمیم، سمت، هدی، رایمند و …) برگزار نمود. نمونه هایی از صحبت های مهندس سحابی روشن مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در رسانه های آنلاین در دسترس عموم قرار گرفته است. در این ویدئو، درباره سرویس SPS که مخفف (Standard Positioning Service) و دقت آن در شرایط مختلف صحبت شده است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *