راهنمای کامل سامانه شمیم از ایجاد اکانت تا دریافت تصحیحات RTK
راهنمای سامانه شمیم

راهنمای کامل سامانه شمیم از ایجاد اکانت تا دریافت تصحیحات RTK

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال 1395 پروژه ای برای موقعیت یابی یکپارچه مالکیت را ایجاد کردند که در این مقاله  از ایجاد اکانت تا دریافت تصحیحات RTK و پردازش داده خام شرح داده خواهد شد.

سامانه شمیم چیست؟

شمیم ( شبکه موقعیت یابی یکپارچه مالکیت ) سامانه ایست متعلق به سازمان اداره ثبت اسناد و املاک کشور می باشد که فعالیت خود را از سال 1395 آغاز نمود . در همین رابطه سازمان مذکور با نصب 144 ایستگاه دائم بر روی ساختمان های واحد ثبت در زمستان همان سال فعالیت خود را آغاز کرده و امروز با داشتن بیش از 440 واحد ثبتی  و 1200  نقشه بردار یک بستر مناسب جهت پیاده سازی شبکه دائمی GNSS به کار خود ادامه می دهد

راهنمای ثبت نام در سامانه شمیم

 1. ابتدا وارد سایت شمیم ssaa.ir و یا با 178.252.171.15 شده
 2. سپس در قسمت مدیریت کاربران کلیک نمایید
 3. از منوی اصلی بالای سایت سمت راست قسمت create account را کلیک نمایید .

اطلاعات ثبت نام را در حالتی که صرفا صفحه کلیدی رایانه انگلیسی است

راهنمای ثبت نام سامانه شمیم

راهنمای ثبت نام سامانه شمیم

مواردی که باید دقت نمایید :

 • کاربر عادی
 • کاربران برون سازمانی اداره ثبت
 • کاربران اداره ثبت
 1. قسمت Sign Up

در قسمت *username  اطلاعات را به شرح زیر وارد نمایید

ثبت نام سامانه شمیم

ثبت نام سامانه شمیم

 1. 1. اگر به عنوان کاربر عادی وارد می شوید فقط کد ملی را در قسمت Username  وارد کنید.
 2. 1. اگر کاربر برون سازمانی اداره ثبت هستید ابتدا عبارت SSAA ( حتماً باید با حروف بزرگ وارد شود) و سپس شماره ملی خود را بدون درج علامت خط تیره (-) به صورت 10عدد پیوسته وارد نمایید . (مانند SSAA0012345678)
 3. 1. اگر به عنوان  کاربر اداره ثبت وارد می شوید  ابتدا عبارت SSBR  (حتماً باید با حروف بزرگ وارد شود) را بدون درج علامت خط (-) به صورت 10عدد پیوسته وارد نمایید (مانند SSBR0012345678)

  2. در فیلد *password  اطلاعات را به شرح زیر وارد نمایید

2.1. در قسمت *Password رمز عبور دلخواه را وارد نمائید و در قسمت *Password Verify مجدداً آن را تکرار نمایید. توجه فرمائید که بزرگی و یا کوچکی حروف موثر است.

 

  3. قسمت Personal Information

قسمت اطلاعات پرسنلی سامانه شمیم

قسمت اطلاعات پرسنلی سامانه شمیم

 • 3.1 در فیلد *name First نام خود را صرفاً به صورت انگلیسی (مثال: Reza ) وارد نمایید.
 • 3.2 در فیلد *name Last نام فامیل را صرفاً به صورت انگلیسی (مثال: Mohammadi ) وارد نمایید .

 4. در فیلد *Company اطلاعات را به شرح زیر وارد نمائید

در فیلد کمپانی مانند یوزرنیم  3 نوع کاربر وجود دارد ؛

 1. کارمند سازمان ثبت
 2. کارمند غیر سازمان ثبت
 3. کارمند عادی
 • 4.1. در صورتیکه کارمند سازمان ثبت هستید صرفاً کد سه رقمی مشخصه واحد ثبتی (CMS) را با حروف بزرگ درج کرده ، در ادامه حرف خط زیر “_” و  در ادامه سه حرف اول برند دستگاه را وارد نمایید . (  به عنوان مثال : ایرونت IRO ، لایک LEI، سپتنتریو SEP ، تریمبل TRI ، صوت SOU ، جواد JAV ،های تارگت HIT و…)  . نهایتاً خط زیر “_” و در ادامه شماره سریال دستگاه مورد استفاده را به صورت کامل وارد نمایید.

مثال
برای یک حوزه ثبتی در استانی که دستگاه مورد استفاده ایرونت  به شماره سریال “12345 “باشد
عبارت “ Y90_IRO_12345 ” را وارد می نمایید.

 • 4.2. در صورتیکه کارمند سازمان ثبت نیستید کد سه رقمی استانی که در آن فعالیت خواهید داشت را از جدول شماره 1 انتخاب و در ادامه آن علامت خط زیر “_” درج نموده و در ادامه آن را به صورت کامل وارد نمایید.

 

 • اگر عضو نظام مهندسی هستید عبارت NEZAM را در ادامه درج نمائید.
  مثال اگر به عنوان عضو نظام مهندسی استان بندر فعالیت دارید در فیلد Company عبارت NEZAM_Y00 را وارد نماید .
 • اگر از سوی یک سازمان یا ارگان دولتی معرفی شده اید در ادامه عبارت GOV را درج نمائید  .
  به عنوان مثال اگر از طرف یک سازمان دولتی معرفی شده و در استان بندر کار می کنید در فیلد عبارت GOV_Y00 را وارد نمائید.
 • ید.
 • 4.3. اگر شامل موارد بالا نیستید در ادامه عبارت PRI را درج نمائید. در این صورت به عنوان مثال اگر در استان بندر مشغول کار هستید عبارت PRI_Y00 را در فیلد Company درج نمائید.

 

  5. در فیلد تصویر کاربر *picture Users

 • 5.1. اگر کارمند سازمان ثبت هستید کارت ملی خود را با کیفیت حداقل 300 DPI به صورت خوانا و واضح اسکن و صرفاً در         ابعاد 600 در 400 ، با فرمت jpeg درج نمائید. در صورت عدم درج کارت ملی یوزر فعال نمی گردد .
 • 5.2. اگر از سوی اداره / سازمان – دولتی معرفی شده است ویا کاربر SSBR می باشید، تصویر معرفی نامه را با کیفیت          حداقل DPI 300 به صورت خوانا و واضح اسکن و صرفا در ابعاد 400 در 600 و با فرمت jpeg درج نمائید .
 • 5.3. اگر عضو نظام مهندسی هستید تصویر پروانه نظام مهندسی که با کیفیت حداقل DPI 300 به صورت خوانا و واضح           اسکن و صرفا در ابعاد 400 در 600 و با فرمت jpeg درج نمائید .
 • 5.4. اگر شخص حقیقی هستید و مشمول سه مورد بالا نمی باشید کارت ملی خود را با کیفیت حداقل 300DPI به صورت خوانا و واضح اسکن و صرفا در ابعاد 600 در 400 و با فرمت jpeg درج نمائید. در صورت عدم درج کارت ملی یوزر فعال نمی گردد.

 6. قسمت *Mail *Language *phone Mobile *Model-Name Device

در قسمت *Mail ، آدرس پست الکترونیکی معتبر خود را بدقت وارد نمائید. به یاد داشته باشید آدرس پست الکترونیک وارد شده در جهت تایید اولیه اطلاعات وارد شده و همچنین پاسخ به پردازش های سرویس آفلاین و یا اطلاع رسانی سامانه شمیم مورد استفاده قرار می گیرد (مثال com.yahoo@Reza)

6.1. در قسمت Language، می توانید انگلیسی و یا فارسی را انتخاب نمائید.

6.2. در قسمت *phone Mobile ،شماره همراه خود را بدقت وارد نمائید (مثال09121234567)

6.3. در قسمت *Model-Name Device ،نام دستگاه و سپس علامت دش (-) و در ادامه مدل دستگاه خود را بدقت وارد نمائید . (مثال GS12-Leica)

 7. قسمت Additional Information

قسمت Additional Information

قسمت *Number Serial Device   

در قسمت *Number Serial Device شماره سریال دستگاه خود را بدقت و به صورت کامل وارد نمائید .

(مثال A12345678MYX)

همکاران ثبتی در ورود اطلاعات نام و شماره سریال دستگاه دقت کافی معمول دارند زیرا در کنترل میزان بهره برداری از Rover های خریداری شده در سازمان ثبت اسناد از این اطلاعات استفاده می شود .

 • در صورتیکه معرفی شده دستگاه دولتی و یا اداره کل ثبت اسناد و املاک استانی هستید نام سازمان /ارگان دولتی ، شماره نامه و تاریخ نامه را به دقت در سه فیلدی که به این منظور در نظر گرفته شده است وارد نمائید. درج ارگان دولتی به صورت کامل برای فعال سازی لازم می باشد .
 • -در صورتیکه عضو نظام مهندسی هستید شماره پروانه نظام مهندسی را در فیلدی که به این منظور در نظرگرفته شده است وارد نمائید .

نام استان حوزه فعالیت را از جدول یک در فیلد نام استان وارد نمائید دقت داشته باشید در این فیلد صرفاً نام کامل استان خود را به صورت انگلیسی درج نمایید

و در آخر عبارت داخل کادر  بالا را وارد نموده و دکمه Sign Up  را بزنید.

فعال سازی کاربر حداکثر ظرف 72 ساعت اداری انجام خواهد پذیرفت ، لذا می توانید وارد سامانه گردید اما قادر به دریافت تصحیحات نخواهید بود .

کاربر می تواند از طریق ورود به بخش مدیریت کاربران سامانه شمیم و ورود با نام کاربری و رمز عبور خود در قسمت     Subscriptions از فعال بودن خود اطمینان حاصل نماید.

8. کد سه رقمی استان ها

همانور که بالا ذکر شد در قسمت ثبت نام، نام استان باید کد سه رقمی را وارد نمایید که ما در این جدول قرار داده ایم :

جدول کد سه رقمی استانها

جدول شماره 1

نکات مهم در دریافت تصحیحات RTK  از سامانه شمیم

 1. یوزر نیم و پسورد پس از تایید لینک فعال سازی از طریق سامانه  طی 2 الی 3 روز کاری فعال خواهد شد می توانید با ساخت اکانت وارد سامانه شوید اما قادر به دریافت تصحیحات نخواهید شد .
 2. IP  وارد شده در نرم افزار آدرس سایت موردنظر به عدد می باشد و در صورت تغییر آدرس سایت موردنظر به عدد می باشد و هر صورت تغییر آدرس این IP تغییر خواهد کرد بنابراین همواره از طریق سایت مرجع دریافت تصحیحات آخرین IP  را چک نمایید .
 3. درصورتی که یوزر پسورد شما عوض شده باشد و یا spell  آن را در نرم افزار به غلط وارد کند با این پیغام
  NO or Warning Auto   مواجه می شود.
 4. درصورتیکه در یوزر پسورد شما توسط شخص دیگری به صورت همزمان استفاده می شود در نرم افزار Age  شما بر روی مانده و فیکس نخواهد شد بنابراین یوزر پسورد خود تغییر داده و یا از همکار خود بخواهید Disconnect گردد.
 5. درصورتی که موارد بالا را چک نموده هنوز فیکس نمی شوید به سایت شمیم مراجعه کرده و وضعیت ایستگاه های اطراف خود را چک نمایید. ممکن است ایستگاه های اطراف شما مشکلی پیدا کرده و پروسه تعیینن موقعیت شما با مشکل مواجه شود در این حالت ممکن است با عوض کردن پروتکل خود به Nearest بتوانید به صورت موقت کار نمایید.(در صورتی که با مراجعه به سایت شمیم قادر به ورود قسمت مدیریت کاربران نبودید بدین معنی است که سامانه موقتا دارای مشکل بده و قادر به ارسال تصحیحات نمی باشد.)
 6. در صورتی که از یوزر پسورد مربوط به سامانه شمیم (SSAA-SSBR) استفاده می کنید ملزم به استفاده از این فقط در استان خود می توانید فعالیت نمایید.
 7. در قسمت *Mail ، آدرس پست الکترونیکی معتبر خود را بدقت وارد نمائید. به یاد داشته باشید آدرس پست الکترونیک وارد شده در جهت تایید اولیه اطلاعات وارد شده و همچنین پاسخ به پردازش های سرویس آفلاین و یا اطلاع رسانی سامانه شمیم مورد استفاده قرار می گیرد

پردازش PPK با سامانه شمیم

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید بعد از لاگین شدن با همچنین صفحه ای رو به رو می شوید که دارای سه قسمت اصلی می باشد : منو ، وضعیت سایت و اسم استانها و شهرستان ها .

در قسمت وضعیت سایت نقشه ایران را با 144 نقطه ملاحظه می فرمایید که  با سه رنگ  سبز، قرمز و آبی که هر کدام از این رنگ ها نشان دهنده وضعیت فعلی ایستگاه ها می باشد مشخص شده است.

ا

صفحه لاگین سامانه شمیم

رنگ سبز: که وضعیت زنده هم می گویند که به معنای حالت فیکس بودن گیرنده هاست.

رنگ قرمز: ارتباط گیرنده با سامانه قطع است

رنگ آبی : نشان دهنده فیکس بودن گیرنده هاست با این تفاوت که سامانه شمیم هنوز هیچ پردازشی روی داده ها انجام نداده است و یا تصحیحات برای روور ها ارسال نشده است

منوی سامانه شمیم قسمت وضعیت زنده

منوی سامانه شمیم قسمت وضعیت زنده

سمت راست تصویر نقطه های سبز رنگ با نام استانها و شهرستان ها را نمایش می دهد .

منوی سامانه شمیم

سمت چپ تصویر که چند منوی

 1. وضعیت زنده :⊕ Rover Status(وضعیت روور) موقعیت و وضعیت Rover  یا گیرنده کاربر بر روی نقشه  و همچنین اطلاعات مربوط به اتصال و دریافت تصحیحات  را نشان می دهد.Site Status Ο(وضعیت سایت) وضعیت ایستگاه های مرجع (فعال و غیر فعال بودن)
 2. پس پردازش که دارای دو
  • محاسبه (Processing)
  • نتایج  (Result)

  می باشد  که وظیفه پردازش داده های خام در صورتی که گیرنده کاربر برداشت PPK  و یا استاتیک انجام داده باشد می تواند از اطلاعات (داده های خام) سامانه شمیم برای حل نسبی موقعیت یا به عبارت دیگر پس پردازش استفاده کند.
  در این قسمت اطلاعات خام کاربر فرمت Rinex (با فایل O)  بارگذاری گردیده و پس از تعیین زون(zoon) منطقه برداشت شده و در نظر گرفتن یک نام برای پروژه با زدن دکمه ارسال گزارش کامل از پردازش نقاط به دست می آید.

وضعیت روور سامانه شمیم

وضعیت روور سامانه شمیم

3. جزییات حساب کاربری:که شامل دو بخش

 • مشخصات کابری
 • اشتراک ها

می باشد که در قسمت مشخصات کاربری ثبت نام کاربر شامل یوزر(User Name)  و پسورد(Password)  و اطلاعاتی که در ابتدای ثبت نام توسط خود کاربر تکمیل شده قابل مشاهده و تغییر می باشد و در قسمت اشتراک ها سامانه شمیم برای هر شخص اکانت یکساله در نظر گرفته است که در صورت اتمام اشتراک می توانید اینجا کلیک نموده و دوباره اشتراک خود را تمدید نمایید.(اشتراک سامانه شمیم رایگان می باشد)

4.مخاطب: در این قسمت شخص می تواند دیدگاهی را برای سایت شمیم ارسال نمایید.

قسمت مخاطب سامانه شمیم

قسمت مخاطب سامانه شمیم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *