سامانه سحاب

برای برآورد موقعیت دقیق نقاط، در تعیین موقعیت آنی با استفاده از گیرنده های نقشه برداری GPS/GNSS باید از یکسری تصحیحات جهت حذف خطاهای تعیین موقعیت موجود در سیگنال ارسالی از سمت ماهواره های GNSS استفاده نمود.

این تصحیحات از طریق مقایسه موقعیت محاسبه شده با موقعیت اندازه گیری شده در نقطه مورد برداشت، محاسبه شده و از طریق ارتباط رادیویی، اینترنتی یا ماهواره ای به گیرنده Rover، جهت اعمال به موقعیت برآورد شده ارسال می شوند.

1- ساز و کار تعیین موقعیت دقیق در NRTK (RTK شبکه ای)

در RTK تحت شبکه (NRTK) جهت تولید تصحیحات موقعیت یابی، از شبکه ای از ایستگاه های مرجع (CORS) که با گیرنده روور از طریق اینترنت در ارتباط هستند، استفاده می شود.

گیرنده ‌های (Continuously Operating Reference Station or Service) CORS در نقاطی با مختصات از پیش تعیین شده معلوم احداث می شوند. این گیرنده ها، در طول مدت شبانه روز بطور مداوم در حال جمع‌آوری اطلاعات گسیل شده از سمت ماهواره های تعیین موقعیت به سمت زمین و ارسال اطلاعات موقعیتی خود به مراکز پردازش داده (سرور) موجود در شبکه تعیین موقعیت آنی هستند.

 مرکز پردازش داده(Control Center)  با استفاده از اطلاعات دریافت شده از گیرنده های مرجع و با توجه به موقعیت قرار گیری گیرنده روور، تصحیحات تعیین موقعیت را با استفاده از شبکه اینترنت برای Rover ارسال می کند.

شکل1: ساختار سامانه RTKشبکه ای (NRTK)

2- ساختار شبکه ارسال تصحیحات اینترنتی

هر سامانه ارسال تصحیحات اینترنتی شامل چندین ایستگاه مرجع (CORS)، یک سرور پردازنده اطلاعات و کاربران این سامانه است.

کاربران این سامانه درواقع گیرنده های Rover سیاری هستند که با استفاده از ارتباط اینترنتی به این شبکه متصل می شوند و با استفاده از تصحیحات ایجاد شده توسط این سامانه، موقعیت دقیق نقاط را محاسبه می کنند. (بسته به فاصله بیس لاین ایجاد شده، دقت موقعیت تعیین شده با استفاده از تصحیحات تولیدی این سامانه های ارسال تصحیحات، می‌تواند تا حد چند سانتی متر متغیر باشد.)

3- سامانه سحاب

شرکت مکان‌پرداز رایمند، اقدام به ایجاد یک سامانه تولید تصحیحات اینترنتی در محدوده نوار مرزی کشور، به هدف بهبود نتایج تعیین موقعیت آنی در شهرستان‌های مرزی ایران با کمک افزایش پوشش ایستگاه های دائمی نموده است.

در این پروژه تا کنون تعداد 92 ایستگاه دائمی CORS با استفاده از گیرنده مرجع iRNet شرکت مکان‌پرداز رایمند، در شهرستان های نوار مرزی کشور، استان‌های تهران، البرز و یزد راه‌اندازی شده است. دسترسی به اطلاعات تصحیحاتی ارسال شده توسط این ایستگاه‌ها، جهت افزایش دقت تعیین موقعیت آنی (RTK) با استفاده از گیرنده های تعیین موقعیت نقشه برداری در محدوده این ایستگاه ها، برای عموم امکان پذیر خواهد بود.

شکل2: شبکه تعیین موقعیت آنی سحاب

3-1- مراحل ثبت نام در سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب

به منظور ایجاد حساب کاربری در سامانه سحاب، ابتدا وارد سایت این سامانه به آدرس gnss.ngo-iran.ir شده و به بخش ثبت نام رجوع کنید.

شکل3: صفحه اصلی سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب

در صفحه باز شده، مشخصات خواسته شده را وارد کرده و گزینه ثبت نام را بزنید.

توجه کنید که فیلد های عددی موجود در این صفحه، حتما به لاتین وارد شوند.

          شکل4: صفحه ثبت‌نام سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب

  • کد فعالسازی حساب کاربری شما به شماره وارد شده از سمت شما در بخش “شماره موبایل” ارسال خواهد شد، بنابراین از صحت شماره وارد شده اطمینان حاصل فرمایید.

در صفحه بعد، پس از تایید شماره موبایل و وارد نمودن کد امنیتی روی گزینه “ارسال کد تایید” کلیک کنید.

          شکل5: مرحله تایید شماره تماس توسط کاربر در سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب

در مرحله بعد، کد تایید ارسال شده به شماره تلفن همراهی که به سامانه معرفی نمودید را وارد نمایید.

شکل6: ورود کد تایید حساب کاربری در سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب

پس از تایید در این مرحله، ثبت نام شما تکمیل شده است و شما می توانید با فشردن گزینه “ورود به پنل” وارد سامانه شوید.

شکل7: مرحله نهایی ثبت نام در سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب

توجه کنید که زمان سرور، ساعت به وقت UTC است و به همین دلیل ممکن است شما با پیغام “زمان سیستم شما به درستی تنظیم نشده است.” مواجه شوید.

پس از ثبت نام کامل در سامانه سحاب، جهت استفاده از تصحیحات ارسالی از سمت سامانه، منتظر بمانید تا حساب کاربری شما توسط کارشناسان شرکت مکان‌پرداز رایمند تایید شود.

3-2- نحوه اتصال به سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب

پس از تایید حساب کاربریتان در سامانه سحاب، شما می توانید جهت اتصال و دریافت تصحیحات تعیین موقعیت آنی از این سامانه، از IP و Port زیر استفاده نمایید:

IP: 81.28.61.12

Port: 2101

نام کاربری (User Name) و رمز عبور (Password) شما، همان نام کاربری (کد ملی) و رمز معرفی شده به سامانه در زمان ثبت نام است.

توجه نمایید که جهت اتصال به سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب و دریافت تصحیحات موقعیت یابی، از Mount Point: RTCM3 استفاده نمایید.

شکل8: اطلاعات ورودی جهت اتصال به سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب

سایر مقالات را می توانید در این قسمت ببینید.

موضوع مقاله: سامانه سحاب

تهیه و تنظیم: ثمین نصر، کارشناس ارشد ژئودزی

کلید واژه: پروژه سحاب، سامانه ارسال تصحیحات اینترنتی، سامانه سحاب، سامانه تعیین موقعیت آنی سحاب، سامانه تعیین موقعیت، سامانه تعیین موقعیت رایمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =